Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Objem dokázaných ropných rezerv Iraku vzrástol na 143 miliárd barelov

Pôvodne boli dokázané ropné rezervy Iraku odhadované na zhruba 115 miliárd barelov a už vtedy zaraďovali Irak na 3. miesto vo svetovom rebríčku krajín s najväčšími ropnými rezervami na svete. Údaje, na základe ktorých bol stanovený pôvodný objem rezerv, sú však podľa Bagdadu už zastarané. Pri nových prieskumoch sa využila aj 3D technológia.

K najnovšiemu údaju prispel prieskum zahraničných ropných firiem, ktoré pracujú na 12 ropných ložiskách Iraku, uviedol dnes na tlačovej konferencii iracký minister ropného priemyslu Husajn al-Šáhristání.

„Potvrdenie rastu ropných rezerv v ložiskách Západná Qurna a Zubair výrazne prispelo k celkovému zvýšeniu objemu rezerv v Iraku,“ povedal Šáhristání. Podľa ministra rezervy len v ložisku Západná Qurna dosahujú 43,302 miliardy barelov ropy, čo zo Západnej Qurny robí druhé najväčšie ropné ložisko na svete.

Otváranie nových ložísk by mohlo produkciu ropy v Iraku zvýšiť až na úroveň dvoch najväčších hráčov na trhu, Ruska a Saudskej Arábie, teda až na približne 12 miliónov barelov denne. V súčasnosti Irak ťaží len 2,5 milióna barelov za deň.

Bagdad by tam v budúcich rokoch mohol získať potrebné miliardy dolárov na opravu zničenej infraštruktúry, ktorá utrpela rokmi vojnových konfliktov a hospodárskych sankcií. Rast dokázaných ropných rezerv v Iraku pravdepodobne nezmení v najbližšom čase situáciu na svetovom ropnom trhu, no podľa analytikov potvrdí pozíciu krajiny ako ropnej mocnosti a zvýši jej vplyv na rozhodovanie v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.