Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Obert - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Miroslav Obert (MHSR). Foto: energia.sk
8. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Obert: Stop stav nemôže trvať večne

Od decembra 2013 zastavili prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav pripájanie nových zdrojov. Výnimkou sú menšie zdroje s inštalovaným výkonom do 10 kW, ktoré splnia technické požiadavky. Dôvody pre „stop stav“ sú podľa distribučiek prevažne technického charakteru. Obnovenia pripájania nových zdrojov podmieňujú ďalším rozvojom elektrizačnej sústavy, najmä zvýšením prenosovej kapacity na cezhraničných profiloch.

Podľa Miroslava Oberta si spoločnosť SEPS i distribučné sústavy vypracovali analýzy, podľa ktorých je v súčasnosti systém nasýtený a pripájanie nových zdrojov nie je možné. „Intenzívne na tom pracujeme. Rokoval som o tomto probléme aj s prevádzkovateľmi distribučných sústav. Povedal som im, že stop stav nemôže trvať večne. Musíme nájsť nejaké riešenie,“ uviedol v rámci diskusie seminára Slovensko a energetická efektívnosť v kontexte Energetickej únie, ktorý sa uskutočnil minulý týždeň.

Nový dizajn  pre obchodovanie  s elektrinou, ktorý je súčasťou konceptu energetickej únie, má posilniť autonómnosť spotrebiteľa pokiaľ ide o nastavenie energetickej spotreby. Podľa podpredsedu EK Maroša Šefčoviča sa riešenie, ako implementovať takúto stratégiu, hľadá ťažko v každej krajine a vyžaduje si spoluprácu zainteresovaných subjektov. „Možnosť výberu spotrebiteľom ale bude trendom budúcnosti a musí sa mu prispôsobiť regulačné prostredie aj energetické firmy,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.