Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velke kapusany - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
areál spoločnosti Eustream a.s. vo Veľkých Kapušanoch. Foto TASR/ Roman Hanc
21. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Obchodníci vykúpili dodatočnú kapacitu plynovodu Vojany-Užhorod

Spoločnosť Eustream ukončila procedúru Open Season plynovodu Vojany-Užhorod pre dodatočnú prepravnú kapacitu 4,5 milióna kubíkov plynu denne. „Záujem shipperov výrazne prevýšil ponúkanú kapacitu. Celá vypredaná kapacita vojanského plynovodu sa tak dostala na úroveň 11,5 mld. metrov kubických ročne,“ uviedol hovorca spoločnosti Vahram Chuguryan.

Navýšenie prepravnej kapacity slovensko-ukrajinského plynovodu bolo možné vďaka technickým zmenám na strane Ukrajiny. Záujemcovia z radov obchodníkov mohli predkladať záväzné požiadavky do 19. novembra 2014.

Eustream už v stredu ohlásil zvýšenie dodávok na Ukrajinu. Zatiaľ čo na začiatku novembra prúdilo zo Slovenska na Ukrajinu zhruba 26,5 mil. metrov kubických plynu denne, v uplynulých dňoch bol objem dodávok podľa firmy vyšší o približne 1,9 miliónov kubíkov, teda o 7 %. V utorok podľa predbežných údajov objem dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu dosiahol až 31,2 miliónov kubíkov.

Reverz od septembra

Reverzný tok plynu na Ukrajinu cez územie Slovenska sa spustil do komerčnej prevádzky v septembri 2014. Plynovod Vojany-Užhorod spojil prepravné siete Eustream a Ukrtransgaz v novom bode Budince. V tom čase deklarovaná prepravná kapacita nového potrubia predstavovala  zhruba 27 miliónov metrov kubických plynu denne. Zákazníkmi spoločnosti Eustream bola vykúpená do konca roku 2019.

Na Jesennej konferencii SPNZ vyhlásil predseda predstavenstva Eustream Tomáš Mareček, že v súvislosti s tzv. „vojanským“ plynovodom sa do budúcnosti uvažuje aj s možnosťou jeho obojsmernej prevádzky. Tým by mohli ukrajinské zásobníky plynu získať prístup na trh EÚ, čo by pre obchodníkov vytvorilo prístup k dodatočným 30 mld. metrov kubických skladovacej kapacity.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.