Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Obchodníci uskladňujú ropu v tankeroch na otvorenom mori

Podľa prvých odhadov boli doteraz na mori prenajaté skladovacie kapacity v objeme 12 až 15 miliónov barelov a záujem obchodníkov stále narastá. Rozhodne však nejde o ojedinelý jav. Napríklad pri poslednom veľkom prepade cien ropy v roku 2009 bolo na mori uskladnených vyše 100 miliónov barelov. Podľa odborníkov by to mohlo mať aj pozitívny efekt vo forme aspoň čiastočnej stabilizácie cien ropy na svetových trhoch.

K spoločnostiam, ktoré si prenajímajú tankery, patria napríklad najväčší nezávislý obchodník s ropou Vitol, švajčiarska firma Trafigura či energetický gigant Shell. Vitol si prenajal jeden z najväčších tankerov sveta TI Oceania s kapacitou tri milióny barelov, čo zodpovedá objemu zhruba pol miliardy litrov. Trafigura si prenajala supertanker Nave Synergy a Shell hneď dva: Xin Run Yang a Xin Tong Yang.

Prenájom tankerov je v súčasnosti lacnejší, nakoľko ide o staršie lode a o dlhodobý prenájom až na 12 mesiacov. Spoločnosti si dokázali zabezpečiť nájomné 40.000 USD za deň (33.861 eur), čo je zhruba o 20.000 až 30.000 USD pod priemerom.

Obchodníci očakávajú vzostup cien ropy, ktorá vlani stratila takmer polovicu hodnoty. Barel severomorskej ropy Brent s dodaním na konci tohto roka stojí zhruba o osem dolárov viac než na okamžitom trhu, kde v stredu barel spadol na 49,66 USD, čo je najnižšia hodnota od roka 2009.

(1 EUR = 1,1813 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.