Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tankovacie pištole - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
24. februára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Obchodná inšpekcia kontrolovala ochranu spotrebiteľa na pumpách

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) má povinnosť dohliadať na ekonomické záujmy spotrebiteľov. V prípade motorových palív kontroluje všeobecné podmienky predaja, akými sú označovanie ich ceny, správne účtovanie alebo formálny postup predávajúceho pri vybavovaní reklamácie.

Evidenciu nemali všade

Kontrola SOI prebehla na celkovo 108 čerpacích staniciach motorových palív. Väčšina z nich patrí do portfólia štyroch najväčších reťazcov. Na 91 pumpách neboli pri previerke dostupnosti reklamačného poriadku zistené žiadne pochybenia. V 2 prípadoch predávajúci reklamačný poriadok síce mal, nebol však prístupný zákazníkovi. Na 15 pumpách reklamačný poriadok chýbal.

Inšpekcia preverovala taktiež evidenciu reklamácií. Z výsledkov vyplynulo, že zoznam bol vedený na 90 čerpačkách, teda v 83 % prípadov. Na týchto prevádzkach sa evidovala celkovo jedna reklamácia kvality natankovaného motorového paliva, ktorá bola zamietnutá na základe odborného posudku. Na pumpách bez vedenia evidencie reklamácií to predávajúci zdôvodňovali tým, že doteraz na ich čerpacej stanici nebola uplatnená žiadna reklamácia.

V rámci kontroly obchodná inšpekcia monitorovala aj možnosť vizuálnej kontroly čerpaného paliva. Výdajné stojany a tankovacie pištole, ktoré sú vybavené tzv. priehladítkami čírosti tankovaného paliva, sa nachádzali na 64 kontrolovaných pumpách, teda v 59 % prípadoch. 

Kto u nás dohliada na kvalitu palív?

Pokiaľ ide o samotnú kvalitu motorových palív, tá podlieha kontrole iných štátnych orgánov. Dohľad nad parametrami pohonných hmôt, ktoré ovplyvňujú emisie, spadá pod Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP). Výsledky minuloročnej kontroly kvality motorových palív za letné obdobie si môžete prečítať na ich oficiálnom webe. Colné laboratórium patriace pod colnú sekciu Finančného riaditeľstva SR má zase vo svojej pôsobnosti najmä dodržiavanie zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Ten determinuje požiadavky na kvalitu pohonných látok za účelom zdaňovania spotrebnou daňou.

Slovenská obchodná inšpekcia plánuje v kontrolách pokračovať. Cieľom má byť zvýšiť informovanosť spotrebiteľov o systéme a právomociach orgánov štátnej správy pri kontrole kvality motorových palív. „A najmä o tom, že pokiaľ sa spotrebiteľ domnieva, že zakúpil nekvalitné motorové palivo, musí si v prvom rade uplatniť riadnu reklamáciu,“ uzavrela SOI.

© energia.sk

Ilustračná foto: TASR/Pavol Ďurčo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.