Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova elektraren Dukovany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Dukovany. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek
31. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Obce žiadajú urýchliť stavbu piateho atómového bloku v Dukovanoch

Obciam sa nepáči, že energetická firma ČEZ uprednostnila dostavbu juhočeského Temelína. Podľa nich hrozí, že životnosť dukovanských blokov skončí skôr, než bude spustený nový energetický zdroj. To by vraj prinieslo veľký sociálny prepad regiónu a vysokú nezamestnanosť.

V dukovanskej elektrárni pracuje vyše 1.000 ľudí. Podľa senátora Vítězslava Jonáša by jej uzavretie mohlo zvýšiť mieru nezamestnanosti v okolí na 25 až 30 percent. „Najväčší dosah by takáto situácia mala vplyv pre mesto Třebíč, kde býva podstatná časť zamestnancov elektrárne,“ povedal.

Zástupcovia obcí, kraja Vysočina a Juhomoravského kraja podpísali Memorandum o zachovaní a udržaní prevádzky jadrovej elektrárne Dukovany. Iniciatívu podporila aj Třebíčska hospodárska komora a Západomoravská vysoká škola Třebíč. Presadenie požiadaviek z memoranda chcú samosprávy žiadať od vlády i firmy ČEZ, ktorá prevádzkuje obe české jadrové elektrárne.

„Chceme vziať veci do vlastných rúk a veľmi intenzívne sa snažiť ovplyvniť dianie okolo jadrovej elektrárne,“ vysvetlil iniciatívu třebíčsky starosta Pavel Heřman.

Dostavbu jadrovej elektrárne podľa Jonáša údajne brzdí ČEZ pre nedostatok finančných zdrojov. „Z ekonomických dôvodov si môžeme dovoliť stavať len Temelín, a to ešte za predpokladu, že Dukovany budú dodávať všetok zisk na jeho výstavbu,“ tvrdí senátor.

V memorande sa nachádza požiadavka predĺženia životnosti existujúcich dukovanských blokov najmenej do roku 2025. Zástupcovia firmy ČEZ na tlačovej konferencii v elektrárni pred dvoma týždňami uviedli, že Dukovany by mohli produkovať prúd až do roku 2045, teda pokiaľ to umožní stav zariadenia. Rozhodnutie o možnom začatí stavby piateho dukovanského bloku však ešte nepadlo.

Požiadavky memoranda by podľa účastníkov rokovania mali byť začlenené do štátnej energetickej koncepcie, ktorá by podľa nich mala byť ešte tento rok predložená na schválenie do parlamentu. Vláda by podľa nich mala tiež zabezpečiť vypracovanie štúdie o sociálnych a ekonomických vplyvoch v prípade odstavenia jadrovej elektrárne Dukovany.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.