Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
USA Obama - State of the Union 250 SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Snímka: Barack Obama počas vystúpenia so Správou o stave Únie 2012 (Foto: SITA/AP Photo)
18. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Obama predstavil plán proti „manipuláciám na trhu s ropou“

Barack Obama na včerajšej tlačovej konferencii vyzval Kongres, aby okmažite schválil jeho návrhy. Vyhlásil, že Spojené štáty si nemôžu dovoliť, aby špekulanti umelo zvyšovali ceny. „Mali by sme posilniť ochranu amerických spotrebiteľov,“ povedal.

Americký prezident chce posilniť vládny dohľad nad trhom s ropou, zvýšiť pokuty za manipuláciu s burzovou cenou suroviny až na 10-násobok a zároveň zvýšiť sumu, ktorú obchodníci s energiami budú musieť kryť svoje transakcie. Podľa Bieleho domu má byť cieľom opatrenia odradiť špekulantov od možných ilegálnych manipulácií na trhu s ropou a zároveň obmedziť špekulácie ako také. Obama tiež navrhol zvýšiť právomoci a finančné zdroje Komisie pre termínované obchodovanie s komoditami (CFTC), ktorá dohliada na tieto trhy.

Problémom, s ktorým sa Biely dom chce vysporiadať, je rastúca úloha investícií penzijných fondov, vzájomných fondov, hedgeových fondov a ďalších hráčov v termínových kontraktoch na ropu. Podľa niektorých analytikov je možné, že sa takéto špekulácie nejako podpísali na raste cien ropy, štúdie na túto tému sú ale nepresvedčivé. Predošlý prezident George Bush začal vyšetrovanie možných manipulácií na trhu už v roku 2006, keď cena benzínu vzrástla nad tri doláre za galón.

Ceny benzínu od konca januára vzrástli o takmer 50 centov a dočasne sa dostali nad štyri doláre za galón. Teraz síce už druhý týždeň po sebe klesajú, priemerná cena za galón je ale stále okolo 3,9 dolára v porovnaní s minuloročným decembrom, kedy bola cena 3,20 dolára. V porovnaní s Európou ide o nízku cenu, pre Američanov zvyknutých na výrazne nižšiu cenu, ide o citeľné zdraženie.

Špekulatívne investície podľa niektorých analytikov zvyšujú nestálosť na trhu, iní ale namietajú, že naopak zvyšujú likviditu obchodovania, čo kolísanie cien naopak obmedzuje. Niektorí upozorňujú na to, že skôr by kolísanie cien mohla svojimi zásahmi zvýšiť sama vláda.

„Trh bude (po vládnej intervencii) robiť to, čo robil predtým. Intervencia trh len krátkodobo skresľuje a obvykle zvyšuje neistotu ohľadne ďalšieho smerovania,“ povedal agentúre Reuters maklér Jay Levin z firmy Enerjay. Zostrenie zákrokov proti prípadným nelegálnym manipuláciám analytici vítajú, pretože tieto aktivity poškodzujú povesť trhu.

Ceny ropy na Obamov plán nijako nereagovali. Analytici sa domnievajú, že Kongres do volieb niečo také neprijme. Jedinou šancou pre predložený návrh je prudký rast cien, zrejme podnietenie eskaláciou konfliktu s Iránom, povedal Michael Wittner zo Société Générale. Analytik agentúry Reuters celý Obamov krok označuje za ťah, ktorý má upokojiť voličov a zamerať jeho nevôľu na nepopulárnu Wall Street.

Opoziční republikáni však vysoké ceny benzínu kladú za vinu Obamovi. Prezident podľa nich blokoval rozvoj ťažby ropy z ložísk v Spojených štátoch, ktorá by mohla cenu znížiť, a navyše zablokoval stavbu nového ropovodu z rozsiahlych ložísk ropných pieskov v Kanade. Biely dom sa obhajuje tým, že domáca produkcia za jeho vlády rástla a že dovoz suroviny do USA v posledných rokoch klesal.

Republikáni Obamov plán okamžite označili za obyčajný politický trik. „Ak sa dejú podvody, vláda má nástroje na boj proti nim,“ povedal hovorca republikánskeho šéfa Snemovne reprezentantov Johna Boehnera Brendna Bucka. „Pravda je taká, že prezidentova politika obmedzuje ťažbu energetických surovín v Amerike, takže sa hľadá obetný baránok,“ dodal.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.