Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
protest ropovod Keystone XL - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protest proti výstavbe ropovodu Keystone XL. Washington
19. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Obama nepovolil výstavbu ropovodu Keystone XL

Ministerstvo americkému prezidentovi odporučilo, aby neudelil súhlas k výstavbe ropovodu. Obama odporúčania prijal. Podľa ministerstva nie je stavba ropovodu v národnom záujme. O samotnom rozhodnutí však významnú úlohu zohral aj fakt, že úrad vraj nemal dosť času na posúdenie projektu.

O výstavbe ropovodu v Spojených štátoch kritici tvrdia, že dôvody na jeho odmietnutie sú čisto politické, hoci oficiálne zdôvodnenie je iné. Aj keď zamietnutie výstavby nie je prekvapivé, akcie kanadského podniku na správu reagovali prepadom skoro o 5 %.

Dĺžka ropovodu, ktorý mal viesť cez územie štátu Nebraska, podľa návrhu predstavovala 2.735 kilometrov. Časť zariadenia mala viesť cez ekologicky citlivú oblasť Sandhills, z ktorej čerpá vodu osem amerických štátov. To bol aj jeden z hlavných dôvodov pre ktorý vláda vlani na jeseň oznámila, že o výstavbe ropovodu rozhodne až v roku 2013, čiže až po prezidentských voľbách. Avšak zákonodarcom, ktorí projekt podporujú, sa koncom minulého roka podarilo do zákona o znížení daní vložiť dodatok o konečnom rozhodnutí. To by malo padnúť najneskôr tento rok vo februári.

Administratíva sa pre ropovod ocitla uprostred sporu medzi dvomi nezmieriteľnými tábormi: jedným sú zástupcovia ekologických organizácií, ktorí ropovod nechcú, druhým odborári, ktorí naopak tvrdia, že výstavba vytvorí nové pracovné miesta.

Mimo tento spor ešte stojí zásadná otázka ohľadom dovozu ropy do USA. Kanada je blízkym americkým spojencom a spoľahlivým dodávateľom, čo nemožno tvrdiť o všetkých krajinách Blízkeho východu, z ktorých USA tiež dováža značné objemy ropy.

Obamova administratíva už skôr uviedla, že potrebuje viac času, aby mohla pre výstavbu ropovodu posúdiť alternatívne trasy. Kanadská spoločnosť je dokonca ochotná viesť ropovod inakadiaľ, než pôvodne plánovala. Americké úrady potvrdili, že kanadský podnik má možnosť sa o výstavbu ropovodu uchádzať opäť, no neskôr.

Kanadský premiér Stephen Harper povedal po telefóne Obamovi, že ho rozhodnutie americkej vlády hlboko sklamalo. Šéf kanadskej vlády dúfa, že ropovod nakoniec vznikne, vzhľadom na to, koľko by vďaka nemu v Spojených štátoch a Kanade vzniklo pracovných miest.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.