Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
protest ropovod Keystone XL - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Protest proti výstavbe ropovodu Keystone XL. Washington
23. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Obama chce urýchliť schválenie južného úseku ropovodu Keystone XL

Nariadenie sa týka 780 kilometrov dlhého úseku, ktorého výstavba by mala odľahčiť permanentne preplnené skladisko v Cushingu, kde sa nachádza kritické úzke hrdlo v celom americkom systéme prepravy ropy. Výstavba južnej časti by mala začať v júni a ukončenie je naplánované na budúci rok.

Obamova vláda ale naďalej blokuje schválenie kľúčovej severnej časti ropovodu Keystone XL z rozsiahlych kanadských nálezísk cez americký stredozápad do Cushingu. Od vlaňajška situáciu ostro kritizujú republikáni, ktorí to označujú za jasný dôkaz toho, že Obamova administratíva aj v situácii drahého benzínu sabotuje snahy o zníženie závislosti USA od zámorskej ropy jednoduchou a lacnou cestou, ktorá by navyše vytvorila desaťtisíce pracovných miest.

Republikáni označili Obamov krok za trik na oklamanie verejnosti, pretože do južného úseku sa žiadna dodatočná ropa z Kanady nedostane. „Je to niečo ako most, ktorý nikam nevedie,“ povedal vedúci republikánsky prezidentský kandidát Mitt Romney. Podľa predsedu kanadského združenia ropných producentov Dava Collyera je Obamovo vyhlásenie krokom v správnom smere, južná časť ropovodu ale k zvýšeniu vývozu kanadskej ropy do USA nijako neprispeje.

Obama sa na terajšej ceste pred kritikou republikáni obhajoval a tvrdil, že za jeho vlády sa domáca ťažby ropy výrazne zvýšila. „Otvárame všade nové vrty, je to jeden z dôvodov, prečo sme schopní znižovať našu závislosť od zahraničnej ropy každý rok, čo som v úrade,“ povedal Obama v stredu (21.3.) v Novom Mexiku. Svoje blokovanie severného úseku ropovodu zvalil na republikánov v Kongrese, ktorí vraj jeho vláde nedali dosť času na prešetrenie projektu z hľadiska zdravia a bezpečnosti ľudí v oblastiach, ktorými má viesť.

Kritici ale poukazujú na to, že súčasná expanzia ťažby je výsledkom krokov predošlých vlád. Obama naopak podľa nich okrem politicky motivovaného blokovania ropovodu Keystone, napríklad po havárii vrtu firmy BP v Mexickom zálive v roku 2010 blokoval nové vrty neúnosne dlho.

S ohľadom na drahý benzín tiež poukazujú na to, že Obama menoval ministrom energetiky Stevena Chua, ktorý ešte na jeseň 2008 verejne vyhlasoval, že budúca vláda musí „prísť na to, ako zvýšiť ceny benzínu na európsku úroveň“. Chu však tento názor odvolal, keď na priamu otázku jedného senátora povedal, že tento názor už nezdieľa. Ceny benzínu v USA sa tento rok vrátili späť k rekordným úrovniam v blízkosti štyroch dolárov za galón.

Keystone XL chce za zhruba 7 mld. dolárov vybudovať kanadská spoločnosť TransCanada, ktorá odhaduje, že ropovod vytvorí priamo viac ako 20.000 pracovných miest a nepriamo v čase výstavby ďalších 118.000. Vláda ale už vlani na jeseň oznámila, že o výstavbe ropovodu rozhodne až po tohtoročných prezidentských voľbách. TransCanada tento rok požiadala aspoň o schválenie južnej časti projektu.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.