Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Atómová elektráreň Jaskovské Bohunice. Foto: TASR/Pavol Ivan
9. júla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Oba jadrové bloky V1 boli vlani bezpečne vyraďované

Jadrové bloky elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach boli vlani bezpečne vyraďované. „Všetky zariadenia potrebné v etape ukončovania prevádzky i v prvej etape vyraďovania boli prevádzkované, udržiavané a kontrolované v zmysle platných prevádzkových predpisov pre príslušný režim,“ informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je jediným akcionárom Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Tá ma v kompetencii vyraďovanie bohunických jadrových blokov, ktoré muselo Slovensko predčasne vypnúť v roku 2006, resp. 2008.

Prípravné činnosti ukončovania prevádzky a vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach sú spolufinancované z Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF). Finančné prostriedky z fondu BIDSF čerpá Jadrová a vyraďovacia spoločnosť na základe grantových dohôd uzavretých s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR). Ku koncu vlaňajška mala Jadrová a vyraďovacia spoločnosť uzavretých s európskou bankou 15 grantových dohôd v celkovej sume 280,3 mil. eur.

Európska komisia koncom minulého roka schválila pre Slovensko, Bulharsko a Litvu na vyraďovanie jadrových reaktorov z prevádzky poskytnutie dodatočných 500 mil. eur. Zámerom poskytnutia dodatočných prostriedkov bola pomoc EÚ pri pokračujúcom vyraďovaní jadrových elektrární Jaslovské Bohunice, Kozloduj a Ignalina. Slovensko do roku 2017 tak dostane dodatočných 105 mil. eur. Slovensko tak celkovo od komisie počas rokov 2007 až 2013 získa na vyradenie jadrových reaktorov 613 mil. eur.

Premiér Robert Fico však bojuje o navýšenie prostriedkov od Európskej komisie pre potreby odstavenia dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Slovenský premiér počas májového zasadnutia Európskeho jadrového fondu (ENEF) upozornil, že ak komisia nenavýši prostriedky, môže sa proces odstavovania V1 skomplikovať.

Vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 je naplánované v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. Celkové náklady na vyraďovanie V1 sú vyčíslené na 1,1 mld. eur. Úrad jadrového dozoru SR v júli minulého roka vydal rozhodnutie, ktorým povolil prvú etapu vyraďovania elektrárne. V časovom období prvej etapy vyraďovania v rokoch 2011 až 2015 sú plánované demontáže neaktívnych systémov a zariadení, demolácia stavebných objektov a spracovanie rádioaktívnych odpadov vznikajúcich pri vyraďovaní.

JAVYS sa už pripravuje aj na druhú etapu vyraďovania dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Spoločnosť začala s hľadaním spoločností, ktoré jej vypracujú plán druhej etapy vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne a povoľovaciu dokumentáciu a správu vplyvu druhej etapy vyraďovania na životné prostredie. JAVYS predpokladá, že v druhom štvrťroku budúceho roka sa začne s vypracovaním plánu druhej etapy vyraďovania bohunických jadrových blokov a vypracovaním povoľovacej dokumentácie. Plán vyraďovania by mal byť hotový do konca roka 2014.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 mld. vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 mil. megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.