Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík počas tlačovej besedy o dotáciách na nájmy pre zatvorené prevádzky v čase pandémie ochorenia COVID-19. Bratislava, 23. jún 2020.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
10. septembra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

O zásobovaní teplom v regióne horná Nitra sa zatiaľ nerozhodlo

Odbornú debatu k tejto problematike zorganizovalo ministerstvo hospodárstva, zúčastnilo sa jej približne 60 odborníkov a dotknutých osôb. Debata bola podľa Sulíka dôležitá pre to, aby všetci zúčastnení hráči mali väčšinu potrebných informácií.

Ako povedal, rezort aktuálne čaká na hodnotenie dvoch navrhovaných projektov zo strany Európskej komisie. Následne bude problematiku aj s konkrétnymi návrhmi riešiť na úrovni koalície.

Minister predpokladá, že konečné rozhodnutie padne na vláde a dúfa, že to bude túto jeseň. Z dôvodu ochrany životného prostredia sa má v Prievidzi ukončiť ťažba hnedého uhlia najneskôr do roku 2023, čo podľa Sulíka prináša množstvo otázok.

Ekonomický rozmer

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek konštatoval, že pri tejto téme je okrem ekologického dôležitý aj ekonomický rozmer.

„My všetci sa dnes na výrobu elektriny z domáceho uhlia skladáme 115 miliónmi eur každý rok,“ povedal. Čím skôr sa teda podľa neho projekt nového tepelného zdroja zrealizuje, tým skôr bude ukončené aj dotovanie výroby elektriny.

O to skôr tento vplyv zníži aj samotné koncové ceny elektriny pre všetkých spotrebiteľov. Dôležitá bude podľa Galeka aj cena, za ktorú bude môcť jeden z týchto zdrojov dodávať.

Emisné limity

Ako uviedol predseda dozornej rady Hornonitrianskych baní Prievidza Rastislav Januščák, ambíciou spoločnosti je, aby podzemie aj ďalej ponúkalo energiu vo forme obnoviteľných zdrojov, a to predovšetkým v teplote banských vôd. Zásobovanie tepla musí podľa neho plniť všetky emisné ekologické limity minimálne na 15 rokov.

Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček konštatoval, že projekt spoločnosti by nahradil výrobu z hnedého uhlia kombináciou z obnoviteľných zdrojov a plynu tak, aby Slovenské elektrárne zabezpečili účinné centrálne zásobovanie teplom, teda pre všetkých klientov z celého regiónu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.