O výstavbu jadrovej elektrárne v Litve majú záujem dvaja investori
Premiér Litvy Andrius Kubilius potvrdil záujem strategických investorov o výstavbu atómovej elektrárne. Sú nimi japonská spoločnosť Hitachi-GE Nuclear Energy Limited a americký energetický gigant Westinghouse. Nový jadrový zdroj s inštalovaným výkonom 1.300 MW by tak nahradil elektráreň Ignalina, ktorá ukončila svoju prevádzku v decembri 2009. „Obdržali sme dve záväzné ponuky od potencionálnych strategických investorov, čo je pre nás veľký pokrok. Vždy som veril v úspech nášho projektu a verím, že Litva úspešne uzavrie rokovanie o kontrakte so strategickým investorom. Nová atómová elektráreň je pre nás veľmi dôležitá z pohľadu implementácie našej stratégie energetickej bezpečnosti,“ dodal Kubilius.
Strategický investor, ktorý sa stane víťazom tendra na výstavbu elektrárne, získa väčšinový 51 % podiel. Litva bude vlastniť 31% akcií novej elektrárne, informuje The Baltic Course.
„Nezávislosť vo výrobe elektrickej energie je veľmi dôležitá pre Litvu ako aj celý región. Rôzne krajiny riešia svoje strategické otázky odlišne. Nemecko sa pred dvomi rokmi rozhodlo pokračovať v prevádzke svojich jadrových elektrární, ale prednedávnom sa ich rozhodlo zavrieť. Na druhej strane sú však krajiny ako Švédsko, Fínsko a Francúzsko, ktoré pokračujú v rozvíjaní jadrovej energetiky,“ povedal litovský premiér Andrius Kubilius po zasadaní parlamentu v stredu (1.6.).
Ako uviedol minister pre energetiku Arvydas Sekmokas, množstvo vyrobenej elektriny v jadrovej elektrární sa proporčne rozdelí medzi všetky strany, ktoré sa na projekte zúčastnia. Vyrobená elektrická energia sa bude následne predávať na trhu. „Cena elektrickej energie je jedna z otázok, o ktorých sa bude hovoriť v koncesnej zmluve,“ dodal.
Koncesná zmluva by sa mala pripraviť do konca tohto roka, píše The Baltic Course. „Na základe zákona by sa mala zmluva pripraviť a podpísať 14. júla 2012. Dovtedy musíme vybrať hlavného investora a pokračovať v harmonizácii koncesnej zmluvy. Myslíme si, že zmluva by mala byť pripravená v priebehu 6 mesiacov vzhľadom na naliehavé konanie,“ skonštatoval Sekmokas.
Energetická závislosť Litvy sa zvýšila v decembri 2009. V tom čase vyradila z prevádzky jadrová elektráreň Ignalina, k čomu sa krajina zaviazala v prístupových rokovaniach s Európskou úniou (EÚ). Spôsobilo to zdraženie ceny energií, v súčasnosti krajina dováža až 50 % elektrickej energie
Krajina tiež dlhodobo trpí nedostatkom prepojení medzi elektrickými sieťami s krajinami EÚ. Tento fakt ešte viac zvyšuje energetickú závislosť na Ruskej federácii. Litovskí vládni predstavitelia sa často sťažujú na netransparentný prístup Moskvy a nedodržiavanie trhových pravidiel.