Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ropovodné prepojenie do Schwechatu nie je podľa Világiho pre SR alternatívny zdroj

„Podľa môjho názoru prepojenie Schwechat – Bratislava (BSP – pozn. TASR) nie je alternatívny zdroj. Je to určitý biznis, ktorý môže byť pre Transpetrol zaujímavý z hľadiska, že bude môcť cez Družbu pretiecť viac ropy. Návratnosť tejto investície treba však prepočítať. Nikdy ale nemôžeme odôvodňovať nenávratnosť investície energetickou bezpečnosťou SR. Energetickou bezpečnosťou republiky je momentálne iba Adria, ktorá môže byť alternatívou k Družbe. Adria začína v Chorvátsku a cez ňu môžme dostať ropu z celého sveta na územie SR,“ uviedol dnes pre TASR Világi.

V súvislosti s energetickou bezpečnosťou zásobovania SR ropou pripomenul, že Družba je 50 rokov starý a 4500 km dlhý ropovod, z ktorého len necelých 500 km na území SR spravuje spoločnosť Transpetrol. „My však neovplyvňujeme investície do častí ropovodu Družba mimo SR. Ak nastanú ekologické alebo technické problémy, tak nemáme alternatívny zdroj ropovodu,“ dodal Világi.

Ropovodné prepojenie medzi SR a Rakúskom nie je ani podľa slov predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) prioritou Slovenska. „Prepojenie ropovodov s rakúskym Schwechatom v dnešnej situácii nie je prioritou číslo jeden Slovenskej republiky,“ konštatovala Radičová v pondelok (21. 11.) v Bratislave na 5. ročníku konferencie Spoločná energetická politika a energetická bezpečnosť Slovenska.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.