Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

O trhu s plynom v SR a ČR sa bude diskutovať na Energofóre 2015

Energetický trh na Slovensku má historicky blízko k trhu s energiami v Českej republike. Avšak obe krajiny pristúpili k liberalizácii svojich energetík rozdielne.

Slovenský trh s plynom sa v ostatnom čase najvýraznejšie priblížil českému trhu a ostatným európskym trhom v januári 2014, kedy bol plynárenský deň zavedený ako časové obdobie 24 hodín, ktoré sa začína o 6.00 h stredoeurópskeho času a na účely obchodovania sa prešlo z objemových jednotiek (m3) na energetické jednotky (kWh).

V prípade trhu s plynom na Slovensku v zásade zatiaľ platí, že odchýlka sa vyrovnáva naturálne, teda odobratím alebo dodaním objemu plynu z alebo do sústavy zo strany účastníka, ktorý je v odchýlke. Prevádzkovateľ prepravnej siete eustream, a. s., okrem toho ponúka služby „parking“ a „loaning“, teda možnosť v rámci určených pravidiel a limitov „uskladniť“ alebo „vypožičať“ si plyn priamo v alebo z prepravnej siete, čo môže byť jedným z nástrojov pre manažment odchýlky.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.