Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
26. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

O Stredoslovenskú energetiku má vraj záujem Penta

Investičná skupina Penta vraj má záujem o 49-percentný podiel spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE). Pre agentúru SITA to uviedol dôveryhodný zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Minoritný podiel jednej z najväčších dodávateľských energetických spoločností na Slovensku sa vraj chystá predať jej francúzsky vlastník, firma Electricité de France International (EDF). Samotná skupina Penta túto informáciu zatiaľ nepotvrdila, no ani ju nevyvrátila. „Uvedené aktívum spĺňa svojou veľkosťou a aj povahou naše investičné kritériá, no nerád by som v tomto štádiu sprístupňoval akékoľvek bližšie informácie. Penta sa zásadne nevyjadruje k aktívam, ktoré nepatria do jej portfólia, respektíve nie sú predmetom transakčnej finalizácie,“ reagoval hovorca Penty Martin Danko.

To, že francúzsky investor možno predá svoj podiel v SSE, naznačil v utorok (20.11.) premiér Robert Fico. „To predsa nie je možné, aby páni, ktorí dnes búchajú po stoloch z opozície, všetko sprivatizovali v minulosti, západní investori sa nabalili a teraz, keď už všetko, čo mohli odtiaľto vytiahnuť, vytiahli, odchádzajú zo Slovenska preč,“ uviedol premiér. Podľa denníka SME, francúzsky akcionár mal rokovať o predaji svojho minoritného podielu v SSE aj s českou spoločnosťou Energetický a průmyslový holding, a. s. (EPH), ktorý vlastnia českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a investičná skupina J&T.

Hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová celú záležitosť nechcela komentovať. „Akcionármi SSE sú Fond národného majetku a EDF. Ide o záležitosť týkajúcu sa akcionárov, preto ju nebudeme komentovať. S ďalšími otázkami je potrebné kontaktovať komunikačný odbor skupiny EDF,“ uviedla Bolibruchová. Agentúra SITA oslovila aj francúzskeho investora, doteraz však žiadnu reakciu nedostala. Pre denník SME sa však Francúzi vyjadrili: „Zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie“.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712-tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku už viac ako 85 rokov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát, prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.