Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zatepľovanie domu - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Z 36. ročníka veľtrhu CONECO a 25. ročník veľtrhu RACIOENERGIA v bratislavskej Inchebe. Na snímke ukážka zatepľovania pomocou polystyrénu. Bratislava
11. januára 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

O štátny príspevok na zatepľovanie domu bude možné požiadať vo februári

Žiadatelia o príspevok na zatepľovanie rodinných domov sa už o niekoľko týždňov dočkajú. „Našim zámerom je, aby výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu bola zverejnená v priebehu mesiaca február,“ potvrdil Peter Podstupka z komunikačného oddelenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Na celý program zatepľovania je zatiaľ vyčlenených 40 miliónov eur. Vláda ale nevylučuje, že rozpočet sa môže v budúcnosti navýšiť. Samostatné výzvy na predkladanie žiadostí sa majú vyhlásiť viackrát za rok. Zatiaľ sa nevie, aký objem finančných prostriedkov bude určený pre prvú výzvu. Na základe záujmu v rámci nej plánuje rezort nastavovať podmienky pre ďalšie výzvy.

Ministerstvo vlani zriadilo pre záujemcov o program web www.zatepluj.sk. Poskytuje základné vysvetlenia o podmienkach pre poskytnutie štátneho príspevku. Predbežný záujem je obrovský. Do mailing listu pre informácie o výzve na predkladanie žiadostí sa zaregistrovalo vyše 3000 ľudí.

Podmienky pre štátny príspevok

Záujemcovia o príspevok musia splniť viacero podmienok. Komplexné zateplenie má zahŕňať obvodové múry, okná, dvere i strechu. Dotačný program sa vzťahuje výlučne  na domy, ktoré sú staršie ako 10 rokov. Vek budovy musia žiadatelia doložiť napríklad kolaudačným rozhodnutím.

Ďalšou požiadavkou dotačného programu je využívanie domu len za účelom  bývania. Obmedzená je podlahová plocha domu. V prípade jednopodlažnej budovy nesmie prekročiť 150 metrov štvorcových, horný limit pre viacpodlažné je 250 metrov štvorcových.

Štátny príspevok neprevýši 30 % obstarávacích nákladov na zatepľovanie. Maximálna výška dotácie sa stanovila na 6500 eur a skladá sa z troch častí:

  • max. €5000 v závislosti od nadobudnutých tepelno-izolačných vlastností domu
  • max. €1000 podľa toho, koľko tepla sa ušetrí
  • max. €500 na refundáciu nákladov na projektovú dokumentáciu a energetický certifikát

Domácnosť, ktorá bude žiadať o príspevok na zateplenie domu, nesmela doteraz čerpať žiadny príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Oprávneným žiadateľom bude aj ten dom, ktorý začal so zatepľovaním v roku 2015. Majiteľ musí všetky vynaložené náklady doložiť dokumentmi.

Novela zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní, ktorý zavádza možnosť získania príspevku, vstúpila do platnosti od 1. januára.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.