Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zástava SE - tasr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenské elektrárne
9. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

O Slovenské elektrárne súperia aj Číňania

Do boja o majoritný podiel talianskeho Enelu v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku sa podľa Denníka N zapojila aj korporácia China National Nuclear Corporation (CNNC). Hoci o sprístupnenie detailov o Slovenských elektrárňach (SE) požiadali až po termíne podania ponúk na odkúpenie akcií, Enel by im mohol udeliť výnimku a pripojiť ich do procesu.

CNNC je podľa výkonu druhým najväčším prevádzkovateľom jadrových elektrární v Číne a buduje ďalšie bloky. V Európe napríklad intenzívne rokuje o vstupe do francúzskej energetiky, najmä formou odkúpenia podielu v stratovej štátnej firme Areva. Tá prechádza reštrukturalizáciou a chce zrušiť 6000 pracovných miest. CNNC je taktiež partnerom v plánovanej výstavbe britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C. Zároveň stavia elektrárne v Pakistane, angažuje sa v rozvoji jadrovej energetiky v Egypte či Latinskej Amerike.

Ponuky do súťaže o Slovenské elektrárne podali český EPH, konzorcium MVM/Slovnaft a podľa neoficiálnych informácií aj fínsky Fortum. Výhodou čínskej firmy oproti európskym konkurentom by mohli byť silný kapitál podporený komunistickou vládou a tiež bohaté skúsenosti s jadrom, ktoré je hlavným zdrojom v portfóliu SE. Rizikom je priechodnosť a akceptácia čínskej štátnej firmy v tomto strategickom podniku.

Kartami ešte môže zamiešať slovenská vláda. Premiér Robert Fico chcel predaj talianskych akcií pred dostavbou Mochoviec aktívne blokovať. V máji počas návštevy najvyššieho šéfa Enelu v Bratislave sa už hovorilo o tom, že mu stačia záruky o dokončení projektu. Francesco Starace vtedy potvrdil, že si svoje záväzky o dostavbe Mochoviec splnia. Zároveň pripustil viacero možností procesu predaja vrátane čiastočného predaja podielu či dvojstupňového odchodu zo SE. Tento mesiac by mal Fico s najvyšším vedením Enelu o predaji rokovať v Ríme.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.