Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

O rozpočte pre Mochovce sa zatiaľ nerozhodlo

Rokovania medzi Vládou SR a Enelom o novom rozpočte pre Mochovce budú pokračovať. „Vzhľadom na potrebu  ďalších analýz technického a projektového charakteru, vzťahujúcich sa na celkový rozpočet projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce, sa akcionári Slovenských elektrární  nezúčastnili na včerajšom mimoriadnom Valnom zhromaždení,“ uviedla pre portál energia.sk Jana Burdová, hovorkyňa Slovenských elektrární.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne v Mochovciach mešká. Slovenské elektrárne vlani žiadali o navýšenie rozpočtu o 800 miliónov eur. Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo hospodárstva, je síce v Slovenských elektrárňach menšinovým akcionárom, ale jej súhlas je pre zmeny rozpočtu dostavby potrebný. Taliansky akcionár tvrdí, že chýbajúci súhlas ohrozuje realizáciu projektu. Vlády premiéra Roberta Fica zase kritizuje Enel, že dokončenie dostavby Mochoviec sa predražilo a je v časovom sklze.

Štát doteraz dosiahol s Enelom iba čiastkovú dohodu. Akcionári vlani v júli podpísali dodatky zmlúv na pokračovanie stavebných prác v hodnote 260 mil. eur. Ďalšie dodatočné navýšenie v hodnote 85 mil. eur štát odobril na nedávnom januárovom mimoriadnom valnom zhromaždení.

Tretí blok v Mochovciach by sa podľa Slovenských elektrární mal dokončiť v decembri 2014, dokončenie štvrtého firma očakáva v roku 2015. Upravený rozpočet na dostavbu mochoveckých blokov by mal dosiahnuť celkovo 3,8 mld. eur oproti pôvodným 2,78 mld. eur. Manažéri dostavby tvrdia, že časový sklz a vyššia finančná náročnosť sú dôsledkom zvyšovania bezpečnosti budúcej elektrárne, okrem iného aj v dôsledku vykonania záťažových testov, ktoré boli reakciou na haváriu atómovej elektrárni v japonskej Fukušime.

Ak sa rozpočet nenavýši, štát podľa Enelu príde o tisícky pracovných miest. Časový sklz a zvýšenie ceny dostavby znamenajú odďaľovanie začatia vyplácania dividend pre oboch akcionárov Slovenských elektrární – Slovenskú republiku i Enel. Akcionári sa totiž dohodli, že počas dostavby Mochoviec sa nebudú vyplácať podiely zo zisku, ktoré tak Slovenské elektrárne budú môcť investovať do samotného projektu EMO 3 a 4.

Výstavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach začala v roku 1987. V dôsledku nedostatku finančných prostriedkov sa práce na začiatku 90-tych rokov pozastavili. Obnovili sa až po vstupe talianskeho Enelu do Slovenských elektrární, ktorý dnes vlastní 66 % akcií spoločnosti. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do sústavy od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.