Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

O prvú aukciu plynu majú domácnosti záujem

Záujem o účasť v premiérovej aukcii na dodávku zemného plynu vyjadrilo už viac než 450 domácností s predpokladanou spotrebou 10 000 MWh. Tento objem označili organizátori za zlomový z pohľadu atraktivity pre dodávateľov. Dúfajú tiež, že toto číslo nie je konečné. „Čím vyšší celkový objem plynu, tým väčšia súťaž medzi dodávateľmi. A teda pravdepodobne aj lepšia cena pre všetky zapojené domácnosti,“povedal spoluorganizátor „dražby“ Matúš Zelený.

Aukcia sa uskutoční 3. novembra 2017 o 10:00 hod na prvaaukciaenergii.sk.  Otvorená je pre každého odberateľa bez ohľadu na jeho tarifnú skupinu. Najväčší osoh z nej ale môžu mať „kúrenári“, ktorí majú vlastný kotol na plyn. Úspora môže dosiahnuť stovky eur, ale tiež nemusí, garanciu aukcia nedáva.

Slováci preferujú na aukcii nezáväznosť

Záujem domácností si organizátori vysvetľujú jednoduchosťou registrácie a  nezáväznosťou celého procesu prakticky až do podpisu zmluvy. Po skončení aukcie si zákazník nájde v mailovej schránke vyčíslené, koľko by prechodom k inému dodávateľovi ušetril. Či navrhovanú zmluvu podpíše je už na ňom.

Ďalším zistením sú obrovské rozdiely v cenách plynu, ktoré platia registrovaní klienti. „Viac ako 80 percent zaregistrovaných domácností má cenu plynu o 10 až 30 % vyššiu, ako zaregistrované domácnosti s najnižšími cenami,“ povedal Zelený, podľa ktorého to svedčí tiež tom, že bežný spotrebiteľ sa v cenových ponukách nevyzná a v dôsledku toho trh stagnuje. V roku 2016 prešli k inému dodávateľovi v SR len necelé 3 % domácností.  „Veríme, že podobne ako v zahraničí, aj naša prvá aukcia plynu rozhýbe trh v prospech domácností.“

Pribudol dodávateľ, s ďalšími sa rokuje

Spomedzi dodávateľov na aukcii od začiatku participuje napríklad Energie2. „Medzitým prejavila záujem o účasť v aukcii spoločnosť Slovakia Energy,“ uviedol pre náš portál spoluorganizátor aukcie Marián Dlugoš. „Taktiež rokujeme s ďalšími dodávateľmi a ich konečný zoznam prinesieme ihneď ako budú ukončené rokovania o podmienkach účasti v aukcii.“

Dodávatelia musia splniť organizátorom stanovené podmienky. Viazanosť zmluvy s domácnosťou nesmie byť dlhšia než 12 mesiacov a po vypršaní platnosti automaticky prejde na dobu neurčitú. Ak by sa aj aukcie nezúčastnil očakávaný počet spotrebiteľov, dodávateľ je povinný zabezpečiť zmluvu bez skrytých poplatkov pre všetkých, ktorí prejavia o vydraženú ponuku záujem. „Podmienky, ktoré sme prioritne stanovili pre ochranu, sú predmetom rokovaní ktoré v súčasnosti prebiehajú s jednotlivými dodávateľmi,“ uzavrel.

Spoluorganizátormi aukcie sú portál Krotitelia energií a aplikácia FiiFree.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.