Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavebné práce v Mochovciach - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na stavenicku v Mochovciach. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
7. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

O dostavbe Mochoviec sa rozhodne najskôr o 2 týždne

Osud rozostavaných mochoveckých blokov zostáva aj naďalej nejasný. „Akcionári spoločnosti Slovenské elektrárne odložili diskusiu o rozpočte dostavby tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce, aby urýchlene finalizovali rokovania o špecifických detailoch opatrení na zlepšenie projektu, ktoré boli navrhnuté Tímom expertov vymenovaným oboma akcionármi, a to na ďalšie zasadnutie, ktoré sa bude konať 21. novembra 2014. Dôvodom odkladu je potreba posúdenia ďalších opatrení na zlepšenie projektu navrhnutých Tímom expertov. Slovenské elektrárne dúfajú, že k dohode o rozpočte dôjde v novom termíne, čím sa  predíde ďalšiemu predražovaniu a odsunu dokončenia projektu.“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Štát chce efektívnejšie riadenie

Minister hospodárstva Pavol Pavlis tento týždeň osobne navštívil stavenisko v Mochovciach. „Nie som spokojný s priebehom, realizáciou a projektovaním tejto stavby,“ vyhlásil na tlačovom brífingu. Predstavil zároveň jedenásť opatrení, ktoré boli navrhnuté tímom expertov vymenovaných oboma akcionármi. Štát si od nich sľubuje posilnenie kontrolných kompetencií a zefektívnenie projektového riadenia. 

Štát ako minoritný akcionár váha nad ďalším odblokovaním prostriedkov na dostavbu 3. a 4. bloku AE Mochovce. O konkrétnej výške garancií, ktoré sú predmetom rokovania akcionárov, doposiaľ obe strany mlčali. Premiér Robert Fico ale nedávno vo vysielaní RTVS uviedol, že Taliani žiadajú 800 mil. eur.

Slová predsedu vlády SR nepriamo potvrdil aj šéf rezortu hospodárstva. „Bola tu istá dohoda medzi ministerstvom hospodárstva a Slovenskými elektrárňami, že túto informáciu nebudeme zverejňovať. Ak tak ale urobil premiér, zrejme bude pravdivá,“ povedal v pondelok Pavlis. 

Nové konečné termíny

Dostavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach je v časovom sklze. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D´Agnese začiatkom októbra  informoval,  že aktuálna fyzická dokončenosť 3. bloku dosahuje 80 %. Komerčné spustenie očakáva v treťom  štvrťroku 2016. Štvrtý blok je podľa neho dokončený na takmer 60 % a elektrinu by mal začať vyrábať v roku 2017.

Aktualizovaný termín dostavby vychádza z analýzy, ktorá bola na žiadosť elektrární vypracovaná počas leta. V pôvodnom harmonograme sa počítalo s tým, že 3. a 4. blok Mochoviec budú hotové v rokoch 2012, resp. 2013.

Ťahanice akcionárov

Navyšovanie rozpočtu EMO 3 a 4  sa stalo na Slovensku vážnym politickým problémom. Pôvodne plány hovorili o celkových nákladoch  2,8 mld. eur. V apríli sa obaja akcionári dohodli na novom rozpočte vo výške 3,8 mld. eur.

Predstavitelia vlády kritizujú posúvanie termínov a predražovanie dostavby. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) vykoná na žiadosť štátu kontrolu hospodárenia Slovenských elektrární, ktorá má ukázať, ako efektívne sa nakladá s financiami určenými na dostavbu blokov AE Mochovce 3 a 4.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.