Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

NRSR: Podpora výroby energie zo solárnych zdrojov sa má znížiť

„Účelom návrhu zákona je najmä zníženie podpory výroby elektriny zo solárnych zdrojov, nakoľko sa podpora podľa návrhu zákona bude poskytovať len na zariadenia s inštalovaným výkonom do 100 kW,“ vysvetľuje sa v predkladacej správe.

Novela zároveň spresňuje podmienky rekonštrukcie a modernizácie existujúcich výrobných zariadení. Stanovujú sa tak náklady výrobcu elektriny použitých na rekonštrukciu a modernizáciu zariadenia na viac ako 50 % celkových investičných nákladov.

„Návrh zákona mení aj poskytovanie investičnej pomoci vo vzťahu k podpore podľa zákona tak, že ak už bola poskytnutá akákoľvek investičná pomoc zo štátneho rozpočtu pri výstavbe zariadenia na výrobu elektriny, nebude možné ďalšiu podporu poskytnúť,“ dodáva sa v materiáli. S poslaneckým návrhom súhlasí aj rezort hospodárstva a konštatuje, že je v súlade s energetickou politikou Slovenska.

Tento návrh v rozprave kritizovali opoziční poslanci. „Celý návrh novely zákona má niekoľko problémov, právnych a legislatívnych nedostatkov,“ konštatoval Peter Žiga (Smer-SD). Najvážnejším problémom je podľa neho jeho protiústavnosť, pretože je retroaktívny a má sa vzťahovať aj na už poskytnuté podpory. Tým podľa poslanca a exministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) hrozia krajine aj pokuty v objeme státisícov eur.

Novela podľa Žigu likviduje nielen segment fotovoltiky, ale aj vody a vetra, a teda tiež podnikateľské subjekty, ktoré v tomto sektore operujú. „Ohrozujete stratégiu SR v oblasti obnoviteľných zdrojov,“ dodal. Slovensko by totiž do roku 2020 malo vyrábať 14 % energie z týchto zdrojov.

Podpora výroby energie zo solárnych zdrojov by mohla znamenať pre Slovákov aj rast cien energie. „Osem až deväťpercentný nárast koncovej ceny energie,“ dodal Jahnátek.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.