Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2015 Teplo a tepelná energia od Energia.skTASR

NRSR: Opozícia sa obráti na ústavný súd, aby posúdil zákon o tepelnej energetike

„Podanie na ústavný súd pôjde v pondelok a už dnes môžem povedať, že to bude viac ako 30 poslancov, ktorí sa pod toto ústavné podanie cez celé opozičné politické spektrum podpísali,“ avizoval Viskupič na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

Poslancom sa nepáčia zmeny v zákone o tepelnej energetike z minulého roka. Do právnej normy sa vtedy zaviedla podmienka, na základe ktorej potrebuje ten, kto si chce zriadiť vlastnú kotolňu, súhlas centrálneho dodávateľa tepla. Argumentovalo sa vtedy tým, že takáto zmena je kvôli Európskej únii (EÚ).

To ale podľa europoslanca a predsedu SaS Richarda Sulíka nie je pravda. Obrátil sa listom na Európsku komisiu a tá mu odpovedala, že veľké centrálne zdroje tepla majú byť uprednostnené len vtedy, ak sú efektívnejšie a lacnejšie. Na Slovensku sú však veľké teplárne väčšinou zastarané, takže toto neplatí.

Poslanci sa preto domnievajú, že sa týmto ustanovením obmedzujú ústavné práva ľudí pri narábaní s vlastným majetkom. Zároveň poslanec Eugen Jurzyca (SaS) avizoval, že sa obráti na Protimonopolný úrad (PMÚ) SR. Bude ho žiadať, aby zaujal jasné stanovisko k tomu, či mu neprekáža, že sa takto bráni konkurentom vstupovať na trh. „A bráni im v tom monopol,“ zdôraznil Jurzyca.

Za zmenu tohto zákona vznikla aj petícia ľudí. Organizátori petície sa chcú obrátiť na prezidenta SR Andreja Kisku a požiadať ho o právnu pomoc pri riešení tejto situácie. Dnes popoludní mu chcú petíciu odovzdať a požiadať ho, aby v tejto veci konal.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.