Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

NRSR: Hospodársky výbor odporučil schváliť novelu zákona o ÚRSO bez zmien

„Myslíme si, že zákon, táto novela je dobre nastavená. Spružní isté veci v rámci Slovenska, ale hlavne predídeme tomu, čo nastalo minulú jeseň, respektíve začiatkom tohto roka, teda problémy s jednotlivými (cenovými) vyhláškami. Takže počkajme si na Národnú radu SR, na budúci týždeň,“ uviedol pre TASR v rámci rokovania hospodárskeho výboru štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Vojtech Ferencz.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil 25. mája do NR SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Vo svojom rozhodnutí poukazuje na dve oblasti schválených zmien, ktoré podľa neho zásadne oslabujú nezávislosť ÚRSO pri cenovej regulácii.

Po prvé tým, že predsedu úradu už nemá vymenúvať a odvolávať prezident, ale vláda, čím sa podľa Kisku stane ešte viac závislým od vlády a jej politického tlaku. Druhou jeho výčitkou je, že účastníkom konania vo vybraných cenových konaniach bude aj MH SR alebo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Rezort hospodárstva je však presvedčený, že novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach zásadne prispeje k transparentnosti procesov rozhodovania o cenách energií a k informovanosti. „Nezávislosť rozhodnutí ÚRSO novela nielenže v plnej miere zachováva, ale ešte aj významne prehlbuje striktným oddelením funkcie predsedu úradu a predsedu Regulačnej rady ako nestranného odvolacieho orgánu,“ konštatoval 26. mája v reakcii na rozhodnutie prezidenta SR hovorca MH SR Maroš Stano.

Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti dnes okrem novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach rokoval aj o vládnej novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby tepla. Výbor prerokoval aj správu o stave jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území SR.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.