Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

NR SR: Hospodársky výbor odobril novelu o OZE, podľa opozície je netransparentná

Novelu tohto zákona sa vláda zaviazala prijať v memorande, ktoré podpísala s košickou spoločnosťou U.S. Steel po tom, čo firma hrozila odchodom zo Slovenska. Proti zákonu na výbore vystúpili viacerí poslanci opozície, novelu však hospodársky výbor nakoniec odobril.

Podľa predkladateľa návrhu, rezortu hospodárstva, má po prijatí novely fungovať efektívnejšie podpora elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. V zákone sa má okrem iného zmeniť podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov (MW).

Prísnejšou podmienkou má byť využitie minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie v palive, oproti súčasnému minimálnemu podielu 20 %. Umožňuje sa tiež podporiť plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese. Takáto zmena má podľa rezortu hospodárstva za cieľ podporiť domáce zdroje energie, aby sa znížila závislosť na dovoze primárnych zdrojov energie.

Zároveň sa novelou znižuje hranica podpory, kedy má výrobca elektriny nárok na doplatok na celú časť vyrobenej elektriny, z 10 MW na 5 MW celkového inštalovaného výkonu. V zariadení, ktoré využíva ako zdroj veternú energiu, sa táto hranica nemení.

Novelou sa podľa ministerstva umožňuje po splnení podmienok získať doplatok na celú časť vyrobenej elektriny aj pre zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom nad 5 MW. Možným spôsobom je napríklad podiel tepla dodaného na technologické účely najviac 40 % alebo splnenie podmienky minimálneho podielu obnoviteľných zdrojov energie alebo plynov vznikajúcich ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.