Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
smart grid - factsheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Ian Muttoo (licencia Creative Commons)
20. júla 2012 Ostatné od Energia.skTASR

NR SR: Hospodársky výbor nebol pri energetických zákonoch uznášaniaschopný

„Výbor nehlasoval v záverečnom hlasovaní o uznesení k obom energetickým zákonom, teda o zákone o energetike a o zákone o regulácii v sieťových odvetviach, vzhľadom na to, že nebol v tomto čase uznášaniaschopný. V obidvoch zákonoch bolo niekoľko zmien, s ktorými prišli poslanci vládnej strany Smer-SD v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR. Aj toto dáva určitý dôkaz o tom, že tie zákony neboli dôsledne pripravené, predovšetkým zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Tento zákon bol pripravený veľmi slabo, a preto bolo aj toľko pozmeňovacích návrhov,“ uviedol po rokovaní parlamentného výboru jeho predseda Ján Hudacký (KDH).

„Priznám sa, že ma prekvapilo, že vládni poslanci podporili môj pozmeňovací návrh a pozmeňovací návrh poslanca NR SR Alojza Přidala (KDH). Neočakával som, že bude podpora v takých zásadných veciach – ako je návrh kandidátov na predsedu a členov Rady pre reguláciu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), pretože to je vážny pozitívny zásah do kvality tohto zákona. Ak chceme mať regulačný úrad nezávislý, tak je potrebné, aby takýto návrh išiel mimo exekutívy,“ konštatoval Hudacký.

„Podstatou môjho pozmeňovacieho návrhu je predovšetkým návrh na oddelenie pozície predsedu ÚRSO od funkcie predsedu Rady pre reguláciu ÚRSO, vzhľadom na to, že vo vládnom návrhu sú tieto posty spojené. Ďalšou mojou navrhovanou zmenou je spôsob navrhovania kandidátov na post predsedu a členov Rady pre reguláciu ÚRSO. Môj návrh prichádza s tým, aby kompetenciu navrhovateľa prevzala NR SR trojpätinovou väčšinou, čím sa zabezpečí nezávislosť kandidátov,“ dodal.

Obidva zákony tzv. 3. energetického balíčka už 27. júna 2012 prešli prvým čítaním v pléne NR SR. Slovensko má už viac ako dva roky povinnosť implementovať do vlastnej legislatívy nariadenia EÚ o liberalizácii trhu s elektrinou, plynom, zlepšení práv spotrebiteľa či posilnení právomoci a nezávislosti regulačných orgánov.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.