Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
30. novembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Novým šéfom Energetickej Charty bude Slovák

Novým generálnym tajomníkom Energetickej Charty bude Slovák Urban Rusnák. Rozhodla o tom v utorok 29. novembra 22. Konferencia Zmluvy o Energetickej Charte. Ako informoval rezort hospodárstva, slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník ministerstva Kristán Takáč, ktorý počas konferencie v spolupráci s partnermi z visegrádskej skupiny a väčšinou členských štátov Európskej únie aktívne presadzoval vytvorenie konsenzu okolo slovenského kandidáta.

„Zvolenie slovenského zástupcu je uznaním energetickej diplomacie SR a spoločného úsilia Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva zahraničných vecí SR. Tento úspech je o to významnejší, že Slovensko sa presadilo proti Taliansku a Bulharsku, ktoré pod tlakom väčšiny súhlasili s konsenzom. Týmto vyvrcholilo ročné úsilie o podporu slovenskej kandidatúry na všetkých podujatiach EÚ týkajúcich sa energetiky,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení ministerstva hospodárstva.

Zmluvu o Energetickej charte podpísalo 51 krajín od Islandu až po Austráliu a predstavuje základný rámec pre medzinárodnú energetickú spoluprácu. Upravuje vzťahy medzi krajinami a a investormi v oblasti energetických investícií, tranzitu surovín a obchodu s nimi ako aj environmentálne konzekvencie. Sídlo organizácie je v Bruseli a Rusnák sa ujme svojho päťročného mandátu začiatkom januára 2012.

Urban Rusnák vyštudoval Moskovskú vysokú školu ropy a plynu a obhájil doktorát na Ankarskej univerzite v Turecku na tému Geopolitika ropy a zemného plynu Kaspického regiónu. Od roku 1992 pracuje v diplomatickej službe. Pôsobil na veľvyslanectve v Ankare, zakladal a riadil Medzinárodný visegrádsky fond v Bratislave a v období plynovej krízy bol veľvyslancom SR v Kyjeve. Od roku 2009 pracuje ako vedúci projektu Vonkajšej energetickej bezpečnosti Ministerstva zahraničných vecí SR v Bratislave.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.