Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
**Vnútro jednej z chladiacich veží 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce, 2. júl 2019.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
1. októbra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Novým projektovým riaditeľom tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa stal Austrálčan Rob Jordan

Robert Jordan nastupuje na pozíciu projektového riaditeľa tretieho a štvrtého bloku Mochoviec od 1. októbra. Uplynulých päť rokov pôsobil ako riaditeľ výstavby jadrovej elektrárne Hinkley Point C – novom jadrovom projekte s dvomi reaktormi EPR (európsky tlakovodný reaktor) v Somersete, Anglicku, pre spoločnosť EDF.

Dokončenie Mochoviec zaistí podľa Jordana Slovensku bezpečnú nízkouhlíkovú energiu.

Mochovce predstavujú jedinečnú výzvu a obrovskú príležitosť dokončiť dva nové jadrové bloky. Spolupracovať s tímom a pomôcť dokončiť tento projekt je jedinečná príležitosť a ja som veľmi poctený, že môžem byť jej súčasťou. Príležitosť pomôcť dodávať ľuďom na Slovensku bezpečnú nízkouhlíkovú energiu je skutočným privilégiom,“ povedal Rob Jordan.

Pomoc k uhlíkovej neutralite

Výkon každého nového mochovského bloku bude 471 MWe a jeden reaktor pokryje 13 % spotreby elektriny na Slovensku. V porovnaní s elektrárňami na uhlie a plyn 3. a 4. blok Mochoviec každý rok zabránia vypusteniu najmenej 5,2 milióna ton emisií CO2 do ovzdušia.

Teda asi toľko, ako keby zo slovenských ciest zmizli vyše dva milióny osobných a nákladných áut. Slovenské elektrárne tým výrazne prispejú k plánu EÚ byť uhlíkovo neutrálnymi do roku 2050.

Na vrchole pôsobí mnoho rokov

Robert Jordan pracoval aj ako generálny riaditeľ pre prevádzku v energetickej spoločnosti Mitsubishi Hitachi Power System.

Na vrcholových manažérskych postoch pôsobí mnoho rokov, vrátane pozície globálneho vedúceho oddelenia výstavby v spoločnosti Linde Engineering v Mníchove.

Viac než 15 rokov riadil viaceré projekty výstavby a spúšťania tepelných elektrární pre Alstom Power v Austrálii, Malajzii, Spojenom kráľovstve, v Turecku a Izraeli.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.