Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prievidzske tepelne hospodarstvo.png
Foto: www.pthas.sk
14. januára 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Novým dodávateľom tepla pre mesto Prievidza po odstavení nováckej elektrárne bude spoločnosť PTH

Spoločnosť bude súčasne dodávať teplo aj pre mesto Nováky a obec Zemianske Kostoľany. Vyplýva to z najnovšej aktualizácie Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra, ktorú v stredu schválila vláda.

K projektu, ktorý je v pokročilom štádiu prípravy, už boli vydané stavebné povolenia. Väčšina vyrobeného tepla bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov energie. Zemný plyn sa bude využívať len na vykrytie zvýšenej spotreby v zimných mesiacoch, v lete na produkciu teplej úžitkovej vody postačia podľa aktualizácie len zelené zdroje.

Pôjde o kombináciu využitia solárnych termických panelov, tepla banských vôd v tepelných čerpadlách a energie z biomasy (drevnej štiepky) v celkovej kapacite 22 megawattov.

Zabezpečené dodávky

Zabezpečenie dodávok tepla pre tisícky domácností aj po skončení spaľovania uhlia je kľúčovou výzvou. Som rada, že sa nám vďaka efektívnej koordinácii s mestom Prievidza, spoločnosťou PTH, ako aj s riadiacim a sprostredkovateľským orgánom Operačného programu Kvalita životného prostredia darí s projektom nového centrálneho zásobovania regiónu teplom napredovať. Vytvorili sme mechanizmy, aby sa nový zdroj tepla dal spolufinancovať z eurofondov,“ uviedla vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Projekt má možnosť podpory z eurofondov na úrovni približne 30 % celkových investičných nákladov, ktoré dosahujú okolo 30 miliónov eur. V súčasnosti sú pripravené výzvy z Operačného programu Kvalita životného prostredia, v rámci ktorých sa môže projekt nového centrálneho zásobovania teplom uchádzať o finančnú podporu.

Strategický dokument

Významnou novinkou tohtoročnej aktualizácie akčného plánu je oficiálne schválenie Fondu na spravodlivú transformáciu (FST) Európskou komisiou. Vďaka tomu sa FST stane účinným mechanizmom na pomoc uhoľným regiónom. Pre Slovensko je vo fonde vyčlenených 459 miliónov eur.

Akčný plán transformácie hornej Nitry schválila vláda v roku 2019 ako výsledok iniciatívy Európskej komisie. Ide o strategický dokument pre adaptáciu baníckeho regiónu, v ktorom sa do roku 2023 skončí ťažba a spaľovanie hnedého uhlia. Dokument je predmetom každoročnej aktualizácie, ktorú pripravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.