Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná energia elektráren výstavba
Foto: ilustračné, pixabay
18. marca 2024 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Nový prieskum ukazuje, že až 61 percent Slovákov súhlasí s veternými parkami

Až 61 % obyvateľov Slovenska by súhlasilo s výstavbou veterných parkov v blízkosti ich bydliska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre NIKA na Úrade podpredsedu vlády SR vypracovala agentúra IPSOS.

Za najväčšie benefity budovania veterných parkov občania považujú to, že elektrina vyrobená z veterných turbín neprodukuje žiadne emisie a pomáha tak bojovať proti zmene klímy ale aj za energetickú sebestačnosť.

Nehovoríme do vetra – my ho chceme využiť. Preto aj plán obnovy ráta vo svojej novej zelenej kapitole REPowerEU s vytvorením pilotných oblastí vhodných na rozvoj veternej energie. Teší ma, že téma ľudí zaujíma, až 57 % obyvateľov uvádza, že by sa o veternej energii chcelo dozvedieť viac. To je výborný štart pre opatrenia, ktoré nás v rámci plánu obnovy čakajú,“ uviedol podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec.

Pre pilotné oblasti pre rozvoj veternej energie ráta plán obnovy s potenciálnym celkovým inštalovaným výkonom najmenej 300 MW. Vytvorenie týchto oblastí sa má uskutočniť do konca roka 2025. Zelená kapitola REPowerEU obsahuje rôzne reformy a investície v celkovej hodnote 403 miliónov eur, ktoré musia byť zrealizované do roku 2026.

Reprezentatívny prieskum agentúry IPSOS sa realizoval na vzorke 1 020 respondentov v čase od 9. do 26. februára.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.