Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
počas 51. výročného Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose vo švajčiarsku.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Premiér Slovenska Eduard Heger. Foto: SITA/World Economic Forum/Boris Baldinger
27. mája 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Nový plynovod posilní energetickú bezpečnosť Slovenska, avizuje Heger

Plynovod je už podľa Hegera naplnený plynom a čakajú ho tlakové skúšky. Čoskoro bude v testovacej prevádzke.

Slovensko patrí ku krajinám najviac závislým od ruskej ropy a plynu. Preto je našou kľúčovou prioritou nájsť alternatívne dodávky a trasy energií,“ pripomenul predseda vlády.

Bezpečnosť v dodávkach plynu

Nový prepojovací plynovod má pre Slovensko podľa Hegera znamenať bezpečnosť v dodávkach plynu, prístup k plynu prepravovanému po mori a prepojenie na zdroje zemného plynu v Nórsku. Kapacita plynovodu v smere na Slovensko je 5,1 miliardy metrov kubických, čo je približne ročná slovenská spotreba plynu.

Prepojovací plynovod nie je iba strategickým projektom pre Slovensko, ale aj dôležitým európskym projektom, ktorý spája severnú a južnú Európu,“ pripomenul Heger.

Plynovod zároveň dáva Slovensku možnosť ostať aj naďalej tranzitnou krajinou. Premiér pripomenul, že projekt plynovodu bol podporený z európskych grantov v sume 54 miliónov eur.

Medzi Slovenskom a Poľskom

Ako doplnil generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič, prepojovací plynovod medzi Slovenskom a Poľskom je natlakovaný na prevádzkový tlak od štvrtka 26. mája a od dnešného dňa prebiehajú predkomplexné skúšky všetkých zariadení.

Nasledovať budú komplexné testy a odovzdanie jednotlivých častí do prevádzky. „Komerčnú testovaciu prevádzku očakávame na začiatku júla,“ uviedol Ňukovič.

Prechod na alternatívu LNG

Ako ďalej na tlačovom brífingu uviedol Heger, ak Slovensko chce prejsť na alternatívu skvapalneného zemného plynu (LNG), musí mať okrem infraštruktúry v podobe plynovodu zabezpečený aj dostatok terminálov a samotných dodávok skvapalneného plynu, ktoré sa dostávajú k terminálom loďami.

V tomto období prebiehajú intenzívne rokovania. Pre slovenské účely zatiaľ prichádzajú lode do južných prístavov k terminálom LNG, ktoré dopĺňajú naše zásoby. Ak ale chceme prejsť úplne na alternatívu LNG, potrebujeme mať zabezpečené všetky dodávky a objednávky tohto LNG plynu z rôznych destinácií a zároveň zabezpečené dostatočné kapacity v LNG termináloch,“ doplnil Heger s tým, že v porovnaní s inými krajinami je na tom Slovensko lepšie, pretože potrebuje menej plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.