Nový japonský premiér nevylučuje výstavbu nových jadrových reaktorov
Foto: SITA/AP Photo/Koji Sasahara
Hoci vláda premiéra Jošihiko Noda trvá len mesiac, už v pondelok (3.10.) sa uskutočnili debaty so skupinou odborníkov o budúcnosti energetickej politiky Japonska. Noda už teraz naznačil, že jadrová energia by mohla v krajine zohrávať významnú úlohu aj po ďalšie desaťročia.
Šesť mesiacov po zemetrasení a ničivej vlne tsunami sa stále nepodarilo zastaviť únik radiácie zo zariadení v jadrovej elektrárni Fukušima. Kritici tvrdia, že silné pro-nukleárne záujmy neustále v tichosti pretrvávajú, uvádza agentúra Reuters.
„Bol to skutočne zlý rok pre“ jadrovú oblasť“, ale nemyslím si, že sme úplne bezradní,“ hovorí Jeffrey Kingston, riaditeľ ázijských štúdií na Temple University v Japonsku. Poukazuje na užitočnosť jadrovej energie, zákonodarcov a orgány regulácie, ktoré dlho vyhlasovali jadrovú energiu za bezpečnú, ekologickú a lacnú.
Verejnosť má stále obavy
Obavy verejnosti o bezpečnosť sa zvýšili po marcovej nehode vo Fukušime. Situácia prinútila 80.000 obyvateľov opustiť svoje domovy a závažná situácia vyvolala obavy z možných výpadkov dodávok potravín a vody. Asi 70 percent opýtaných voličov v júli podporili Kanovu výzvu k útlmu jadrových elektrární.
Séria škandálov, ktoré vyšli na povrch, že regulačné orgány a energetické spoločnosti sa snažili ovplyvniť rokovania o reaktoroch tiež nepridali na dôvere v jadrovú energiu.
Noda priznal, že z dôvodu bezpečnostných obáv verejnosti bude obtiažne budovať nové reaktory. Nevylúčil však, že krajina bude jadro potrebovať možno až do roku 2050. Rozhodnutia o reaktoroch vo výstavbe sa budú posudzovať individuálne a budú závisieť od daných okolností.
V skupine odborníkov sú aj odporcovia
Skupinu odborníkov vedie predseda oceliarskeho priemyselného gigantu Nippon Steel Corp., ktorý je významným odberateľom elektriny a čiastočne uvažoval aj o jadrovej energii. V tíme našli svoje zastúpenie však aj odporcovia atómovej energie. Názory by preto mali byť vyvážené.
Aj napriek rôznym debatám, obavy verejnosti o bezpečnosť sú stále vysoké. Dôkazom je aj nedávna demonštrácia tisícov Japoncov v centre Tokia proti využívaniu atómovej energie. Ich obavy sa týkajú predovšetkým uskladnenia množstva jadrového odpadu, ako sú napríklad aj reaktory z Fukušimy. Japonsko, ktoré vlastní tretí najväčší atómový reaktor, tak odložilo rozhodnutie o vybudovaní úložiska jadrového odpadu.
Foto: SITA/AP Photo/Kyodo News
Neistá budúcnosť prevádzkovateľa reaktorov
Prevádzkovateľ poškodených reaktorov TEPCO, Tokyo Electric Power Co, čelí kompenzácii pre obete jadrovej katastrofy vo výške 4,5 bilióna jenov, no sama spoločnosť bude potrebovať finančnú podporu od štátu, aby zostala solventnou.
Podľa analytikov vláda dáva jasne najavo, že ju nemôže nechať padnúť, nakoľko je evidentné, že by to spôsobilo ďalšie problémy.
„Vzniknutá situácia je veľmi problematická, aj keď ešte teraz nie je úplne jednoznačné, či monopol problémy ustojí a či sa opäť začnú využívať naplno jadrové elektrárne,“ povedal Andrew DeWit, profesor na Univerzite Rikkyo, ktorý sa zaoberá energetickou politikou.
Diskusie o budúcnosti krajiny v oblasti jadrovej energie
Napriek tomu súčasný minister obchodu Yukio Edano, ktorý bol hlavným tajomníkom bývalého premiéra Kana a teraz dohliada na energetickú politiku, uviedol, že do úvahy treba zobrať a zmenu v názore verejnosti na atómové elektrárne.
„Debata by nemala vychádzať z aktuálneho stavu, ale mala by skôr ukázať, ktorou cestou by sa naša krajina mala uberat v budúcnosti. Až potom možno diskutovať o tom, aký rýchly bude tento postup,“ ukončil.
(c) energia