Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nový jadrový zdroj v Bohuniciach je reálny, tvrdí rezort hospodárstva

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) je presvedčené, že nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach bude. Podľa údajov, ktoré zverejnila na internetovej stránke ministerstva hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová, nová elektráreň by mala byť uvedená do prevádzky o deväť rokov. „Jadrová elektráreň s finančnými nákladmi na výstavbu približne 3,3 mld. eur a kapacitou 1 200 až 1 750 megawattov, má byť uvedená do prevádzky v roku 2020,“ prezradila po štvrtkovom šiestom energetickom fóre ENEF Piršelová.

Podľa predbežných informácií zverejnených ešte počas vládnutia kabinetu Roberta Fica, nová elektráreň mala mať výkon najviac 1 700 megawattov a mala stáť od 4 do 6 mld. eur. Podľa slov ministra hospodárstva Juraja Miškova z konca minulého roka, definitívne rozhodnutie, či a kde sa bude nový zdroj elektrickej energie stavať, bude zrejmé až po dôkladnom oboznámení sa s výsledkami štúdie uskutočniteľnosti. Štúdia, ktorá by mala dať odpovede aj na otázky o termínoch a parametroch, by mala byť hotová začiatkom budúceho

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s. (JESS), ktorú vlastnia slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) a česká energetická skupina ČEZ, sa v súčasnosti chystá na realizáciu štúdie uskutočniteľnosti. „Na projekte sa stále pracuje. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska v súčasnosti pripravuje všetky podklady potrebné pre realizáciu štúdie uskutočniteľnosti,“ povedal začiatkom mája pre agentúru SITA hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Dobroslav Dobák. Nová jadrová elektráreň by mala stáť na mieste v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

„Jadrová energetika predstavuje dôležitý komponent energetického mixu. Je bezpečným, spoľahlivým, environmentálne prijateľným a ekonomicky akceptovateľným zdrojom energie s dlhodobou perspektívou využitia. V zmysle stratégie energetickej bezpečnosti SR do roku 2030 je hlavnou zárukou a prioritou jadrová energetika. Jadrové elektrárne budú tvoriť základ zásobovania elektrinou a trvalo udržateľného rozvoja,“ konštatovala Piršelová.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.