Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nový jadrový blok vo Fínsku nabral ďalšie meškanie

Prevádzkovateľ fínskej elektrárne Olkiluoto dnes potvrdil, že k zavezeniu paliva do budovaného 3. reaktora by malo dôjsť v auguste 2018 a následne v decembri sa pripojí do siete. Komerčná prevádzka nového bloku sa spustí najskôr v máji 2019, čo predstavuje asi 5-mesačné meškanie oproti doterajšiemu harmonogramu. Pritom ešte v auguste jeden zo šéfov spoločnosti TVO uviedol, že projekt napreduje načas.

Tretí blok elektrárne Olkiluoto bude disponovať technológiou reaktora 3. generácie z dielne francúzskej firmy Areva, inštalovaný výkon bude 1600 MW. S výstavbou sa začalo v máji 2005, pričom výroba elektriny mala začať už na jar 2009. Náklady projektu na kľúč boli pôvodne dohodnuté na 3,2 miliardy eur.

Odvtedy došlo k opakovaným odkladom a rozpočet sa zvýšil na približne 8,5 miliardy eur. Prevádzkovateľ elektrárne TVO a konzorcium dodávateľov Areva a Siemens vedú medzinárodnú arbitráž a vzájomne žiadajú od druhej strany odškodné.

Aktuálne meškanie má byť spôsobené tým, že sa do projektu zapracujú zistenia z výstavby dvoch podobných reaktorov, ktoré sa stavajú v čínskej elektrárni Taishan. Prvý z týchto blokov sa mal spustiť do testovacej prevádzky ešte v tomto roku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.