Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. apríla 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Nový európsky trh s elektrickou energiou by mal priniesť ceny porovnateľné s USA

Prvým krokom by mala byť hlbšia analýza, čo všetko sa v cenách energií v jednotlivých členských krajinách nachádza, ktorú by mal Šefčovič predstaviť v najbližších týždňoch. „Mali by sme sa v analýze pozrieť na to, čo sa v cenách naozaj týka priamo výroby a distribúcie energií a čo sú rôzne dane, príplatky, subvencie, dotácie, sieťové poplatky a porovnať to tak trochu s našimi hlavnými konkurentmi napríklad v USA, kde je cenová štruktúra oveľa čistejšia. Následne na to chceme prečistiť podobne aj cenovú štruktúru v rámci EÚ,“ vysvetlil podpredseda komisie.

V novej podobe trhu s elektrickou energiou bude veľký dôraz na regionálnu spoluprácu. Napríklad Slovensko má spoločný cezhraničný trh s Českom, Maďarskom a Rumunskom. „Chceme, aby firmy čoraz viac využívali výhody cezhraničného obchodu, kde konkurencia môže priniesť lepšie ceny aj väčšiu energetickú bezpečnosť,“ dodal Šefčovič.

EK má veľký záujem aj na posilnení postavenia spotrebiteľa. „Nielen preto, aby si voľnejšie mohol vybrať dodávateľa, ale aj aby sa spotrebitelia mohli stať sami výrobcami energií, aby ju mohli produkovať pre seba i dodávať do siete. V Nemecku je už v súčasnosti väčšina elektrickej energie produkovaná práve malovýrobcami najmä prostredníctvom obnoviteľných zdrojov. Je to trend, ktorý určite pretrvá,“ uzavrel Šefčovič.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.