Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Novú jadrovú elektráreň na Ukrajine postaví Rusko

Stanovisko spoločnosti TVEL – oprava informácií:

Palivová spoločnosť TVEL, ktorá je súčasťou ruskej štátnej korporácie Rosatom, reaguje na nepresné informácie uverejnené slovenskou tlačovou agentúrou TASR dňa 22. septembra 2010 o tendri na výstavbu atómovej elektrárne na Ukrajine, odvolávajúc sa na ruskú tlačovú agentúru Interfax: Palivová spoločnosť TVEL nepostaví na Ukrajine atómovú elektráreň. V skutočnosti spoločnosť vyhrala tender na výstavbu závodu na výrobu jadrového paliva na Ukrajine.

Ako informoval tlačový úrad ukrajinskej vlády, vládny kabinet potvrdil právoplatnosť víťazstva ruskej Palivovej spoločnosti TVEL v tendri na dodávateľa technológií na výstavbu závodu na výrobu jadrového paliva na Ukrajine. Na zasadnutí dňa 22.9.2010 vláda odsúhlasila návrh ministra pre palivá a energetiku na vybudovanie závodu na výrobu jadrového paliva pre jadrové elektrárne s reaktormi typu VVER-1000.

Tendra sa zúčastnil aj americký Westinghouse. Závod by mal byť spustený do prevádzky v roku 2014. Ako už skôr Ukrajina informovala, medzirezortná komisia pre tender na dodávateľa technológií na výrobu jadrového paliva pre reaktory typu VVER-1000 v rámci výstavby závodu na výrobu jadrového paliva na Ukrajine, ukrajinský vládny kabinet už začiatkom septembra odporučil vyhlásiť Palivovú spoločnosť TVEL za víťaza medzinárodnej súťaže na dodanie technológií na výstavbu závodu. 

Pôvodná správa TASR:

Ruský výrobca jadrového paliva TVEL postaví na Ukrajine do roku 2013 novú atómovú elektráreň, informovala tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na ukrajinskú vládu.

O kontrakt mal okrem ruského štátneho koncernu TVEL, ktorý je výhradným dodávateľom paliva pre ukrajinské jadrové elektrárne, záujem aj americký Westinghouse, ktorý vlastní japonská spoločnosť Toshiba, dodal Interfax.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovič minulý týždeň povedal, že Ukrajina bude vyrábať a predávať jadrové palivo spoločne s partnermi z Ruska a Kazachstanu. Všetky tri krajiny totiž spolupracujú na projekte Centra pre obohacovanie uránu, ktoré sa nachádza na území Kazachstanu. Pôvodne v ňom mali účasť len Kazachstan a Rusko, na začiatku augusta sa však strany dohodli na prehĺbení spolupráce s Ukrajinou, ktorá dostala od Moskvy zelenú na odkúpenie balíka 10 % akcií v Centre. (viac informácií)

Jadrové elektrárne pokrývajú asi polovicu tamojšej spotreby elektriny. Krajina síce ťaží uránovú rudu, ale jadrové palivo musí dovážať, informovala agentúra Reuters.

TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.