Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. decembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

Novela zákona o núdzových zásobách ropy poslancov nezaujala

Do diskusie o návrhu, podľa ktorého by malo mať financovanie núdzových zásob ropy nižšie nároky na rozpočet, sa zapojil okrem predkladateľa ministra Juraja Miškova (SaS) aj jeho predchodca Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Ten novelu odmieta a považuje ju za zbytočnú. Označil ju zároveň za paškvil, ktorý „znamená len zaťaženie peňaženiek bežného občana a ktorý v konečnom dôsledku nepomôže štátnym hmotným rezervám, ale iba pánovi Miklošovi, aby mohol šafáriť ďalej“.

„Z môjho pohľadu neodznel ani jeden relevantný argument, a preto nevidím žiadny dôvod, prečo by zaň poslanci nemali hlasovať,“ reagoval na Jahnátkovo vystúpenie Miškov. Minister považuje svoj návrh za spravodlivejší ako doterajší systém a nevidí žiadny dôvod na to, aby ho poslanci nepodporili.

Slovensko má v súčasnosti zabezpečené núdzové zásoby ropy a ropných produktov na 90 dní priemernej dennej spotreby. Financovanie tvorby a udržiavanie týchto zásob je pritom zabezpečené zo štátneho rozpočtu. Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) v spolupráci s ministerstvom financií však hľadajú nový model ich financovania.

Keďže MH nesúhlasilo so zavedením príspevku na tvorbu, obmenu, zámenu, skladovanie a financovanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov, novelou sa zo zákona vypúšťajú všetky ustanovenia týkajúce sa zavedenia tohto príspevku. Ako pripúšťa správa štátnych rezerv, okrem financovania je problémom aj nedostatok skladovacích kapacít na skladovanie núdzových zásob ropy na území SR.

„Nedostatok skladovacích kapacít pre ropné výrobky nie je možné vzhľadom na chýbajúce finančné prostriedky štátneho rozpočtu v súčasnosti riešiť výstavbou nových skladovacích kapacít,“ upozorňuje SŠHR s tým, že naďalej hľadá možné riešenie tohto problému.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.