Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina energia energetici pokles spotreba koronavirus
Foto: ilustračné, GettyImages
20. augusta 2020 Ostatné od Energia.skSITA

Nové znenie vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví definuje nový pojem agregátor

Ide o fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá vykonáva činnosti spočívajúce v združení viacerých odberných miest alebo odovzdávacích miest na trhu s elektrinou. Ide vôbec o náš prvý právny predpis, ktorý agregáciu definuje,“ uviedla Andrea Baloghová z advokátskej kancelárie Poláček & Partners.

Tento pojem sa zavádza do slovenskej energetiky v súvislosti s dodávkou regulačnej elektriny prostredníctvom agregátora v súlade s európskou smernicou o energetickej efektívnosti. Rovnako možno podľa Baloghovej predpokladať, že sa Úrad pre reguláciu sieťových odvetví inšpiroval Zimným energetickým balíčkom.

Definícia agregácie

Smernica totiž definuje agregáciu ako funkciu, ktorú vykonáva fyzická alebo právnická osoba, ktorá zlučuje viacero odberných miest alebo vyrobenej elektriny na účely predaja, nákupu alebo aukcie na akomkoľvek trhu s elektrinou,“ doplnila Baloghová.

Ďalším novým pojmom bude od septembra protiodchýlka. Ide o odchýlku subjektu zúčtovania, ktorá má opačné znamienko ako odchýlka sústavy.

Spresnenie poteší

Mnohých účastníkov energetického trhu podľa právničky poteší, že sa spresní definícia vlastnej spotreby elektriny pri výrobe elektriny.

Ide o zosúladenie definície vlastnej spotreby elektriny pri výrobe elektriny s definíciou technologickej vlastnej spotreby elektriny uvedenou v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla,“ vysvetlila Baloghová.

Nová vyhláška regulačného úradu stanovuje pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom, medzi energetikmi známe ako Pravidlá trhu. „Pravidlá trhu neboli od svojej existencie od roku 2013 výrazne menené. Momentálne ide “iba“ o ich šiestu novelu,“ uzavrela Baloghová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.