Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Urad pre regulaciu sietovych odvetvi.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
2. januára 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Nové vedenie ÚRSO prinieslo veľké zmeny aj zrušenie inovatívneho projektu

S nástupom staronového šéfa na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka prichádzajú pre energetikov aj viaceré zmeny. Nové vedenie regulačného úradu už avizovalo rozsiahle zmeny vyhlášok v oblasti cenovej regulácie v elektroenergetike a v plynárenstve.

Vyhlásilo mimoriadnu reguláciu a aktualizovalo príručku pre regulované subjekty, v ktorej sú povinnosti pre regulované subjekty vo vzťahu k úradu. Regulačný úrad taktiež zo dňa na deň ukončil projekt Regulačný sandbox, ktorý založil bývalý manažment na čele s Andrejom Jurisom.

Ukončenie inovatívneho projektu

Úrad oznamuje účastníkom trhu, že sa s okamžitou platnosťou rozhodol ukončiť projekt Regulačný sandbox,“ informoval bez ďalšieho vysvetlenia regulátor. Regulačný sandbox bol pritom viacerými energetikmi chválený projekt.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví obdržal jedenásť žiadostí o realizovanie projektov v regulačnom sandboxe. Projekty prišli z elektroenergetiky, plynárenstva, teplárenstva či vodárenstva. Záujemcovia chceli v sandboxe vyvíjať batérie, systémy na lepšie riadenie spotreby pre odberateľov, boli tam riešenia aj pre energeticky chudobných.

Podpora inovácií na Slovensku

Cieľom Regulačného sandboxu bola podpora inovácií v sieťových odvetviach na Slovensku, a to v oblastiach ako elektroenergetika, plynárenstvo, teplárenstvo, vodohospodárstvo, s cieľom priniesť prínosy z nových riešení pre odberateľov.

Do Regulačného sandboxu sa mohol prihlásiť ktokoľvek, kto je aktívny na trhu v sieťových odvetviach. Napríklad akademické inštitúcie a orgány verejnej správy, regulované subjekty, iné podniky, vrátane malých a stredných firiem s inovatívnym produktom či službou, energetické spoločenstvá a tiež ďalší účastníci trhu.

Projekty v Regulačnom sandboxe

Regulačný sandbox bol virtuálny priestor, v ktorom mohli regulované subjekty v spolupráci s inovatívnymi partnermi testovať v rámci pilotných projektov nové technológie, trhové mechanizmy a koncepty služieb pre spotrebiteľov.

Hlavným zámerom regulačného sandboxu bolo podporiť inovácie, ktoré sú technologicky blízko trhového nasadenia a vedú k znižovaniu cien a optimalizácii nákladov energií a vody, podpore dekarbonizácie a obnoviteľných zdrojov, ochrane zraniteľných a nízkopríjmových odberateľov, ako aj podpore flexibility a otvorenosti trhu s energiami a spotrebiteľov.

Projekty, ktoré sa kvalifikovali do Regulačného sandboxu, sa museli podľa regulačného úradu v konečnom dôsledku prejaviť na znížení ceny alebo nákladov, zvýšení kvality alebo poskytnutí nového produktu či služby pre koncového zákazníka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.