Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
19. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Nové technológie skladovania elektriny: Straty sú zatiaľ nadpolovičné

Skladovanie elektrickej energie je v súčasnosti finančne náročná a zatiaľ málo efektívna činnosť, uviedol dnes na svetovom kongrese World Future Energy Summit (WFES) 2011 Ali Nourai zo spoločnosti KEMA. Spresnil, že pokiaľ ide o celkové náklady, ich štruktúra je nasledovná:

  • najdrahšou súčasťou sú samotné technické komponenty pre skladovanie elektrickej energie; na celkovej cene sa môžu podieľať až 60 percentami,
  • druhým významným prvkom, ktorý sa premieta do ceny, je energetická spotreba zariadení, ktoré riadia prevádzku celého technologického komplexu; podiel môže tvoriť až do 20 percent,
  • zvyšný podiel tvoria predovšetkým náklady na inštaláciu a integráciu do prenosovej alebo distribučnej siete, operačné náklady a údržba.

Príliš veľa energie „sa stráca“

Problémom je zatiaľ i energetická efektívnosť zariadení: Ich účinnosť dosahuje menej ako 50 percent, teda viac ako polovica skladovanej energie sa stratí. Toto tvrdenie je zovšeobecnením a spoločným priemerom pre všetky existujúce technológie na trhu, upozornil Nourai.

Napriek tomu, že skladovacie zariadenia potrebujú výskum a výrazné vývojové zdokonalenia, v súčasnosti sa v Spojených štátoch amerických už využívajú niektoré prototypy. Ide predovšetkým o dve skupiny:

  • veľké mobilné zariadenia s inštalovaným výkonom od 1 do 3 MW,
  • skladovacie zariadenia pre potreby rodinných domov s inštalovaným výkonom 25 – 50 kW.

Rozvoj OZE vytvára dopyt po skladovaní elektriny

Pre stabilitu distribučných a prenosových sietí budú s rozvojom obnoviteľných zdrojov s odchýlkou (slnko, vietor) potrebné skladovacie zariadenia s inštalovaným výkonom, ktorý sa počíta celkovo na tisíce MW. Konceptom budúcnosti by v tomto smere malo byť decentralizované umiestnenie skladovacích kapacít s centrálnym riadením. Zatiaľ však chýbajú vhodné technológie.

Na skladovanie elektriny zatiaľ v najefektívnejšej miere slúžia prečerpávacie vodné elektrárne s inštalovaným výkonom rádovo cez 100 MW. Tieto sa však spájajú s veľkým počtom negatív, ktoré sa týkajú bezpečnosti počas výstavby, ako i samotnej prevádzky a dôsledkov pre životné prostredie, uzatvoril Nourai.

Svetový energetický kongres World Future Energy Summit (WFES) 2011 sa koná v dňoch 17. – 20. januára 2011 v Abú Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Portál energia.sk informuje o panelových diskusiách priamo z jeho dejiska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.