Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Holjencik
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
J. Holjenčík (ÚRSO) a premiér R. Fico
23. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nové regulačné rozhodnutia pre SPP-D a SSE-D majú byť v stredu

„V stredu budú prijaté nové rozhodnutia s účinnosťou od 1. januára 2017, ktoré budú postavené na parametroch rozhodnutí v roku 2016,“ uviedol dnes na tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico, ktorý sa opätovne vyjadril k situácii, ktorá bola spôsobená novembrovými rozhodnutiami regulačného úradu ÚRSO a vysokými fixnými distribučnými poplatkami, ktoré dodávatelia energií faktúrovali na ich základe.

Fico zopakoval, že „neplatia faktúry, ktoré boli zaslané pokiaľ ide o elektrickú energiu a plyn v januári 2017 u domácností alebo iných odberateľov. V prípade elektriny ide najmä o mestá, obce, školy a ďalšie entity.“

„To je systémová chyba,“ doplnil ďalej Fico s tým, aby si zákazníci počkali, kým im dodávatelia zašlú nové faktúry.

Až dosiaľ sa pritom podľa vyjadrení SSE-Distribúcia mali zmeny týkať len malých podnikov, resp. municipalít, o domácnostiach sa nehovorilo.

Spätná platnosť?

Advokát Rastislav Hanulák z Capitol Legal Group ale tvrdí, že retroaktívna zmena nie je možná. „Cenové rozhodnutia sú právoplatné a k dispozícii nie sú žiadne opravné prostriedky. Do úvahy preto prichádza len zmena do budúcnosti, čo samé o sebe sľubuje nemalé komplikácie (jeden rok, dve ceny),“ uviedol v komentári pre náš portál.

Problémom je, že v aktuálnom regulačnom období 2017 – 2021 sú už v platnosti nové cenové vyhlášky v elektroenergetike aj plynárenstve, ktoré nový postup zaviedli.

Predseda vlády dnes pripomenul, že na minulotýždňovom rokovaní vlády šéfovi ÚRSO aj spoločnosti SSE-Distribúcia povedal, že majú možnosť zmeniť svoje rozhodnutia. „Pokiaľ tak neurobia v ten istý deň prijmeme v skrátenom konaní novelizáciu príslušných zákonov, ktoré by veľmi významným spôsobom vošli do regulačného prostredia,“ uviedol.

Ďalšie dôsledky

Fico zároveň podčiarkol, že regulačný úrad je a bude nezávislý. Opozičná strana SaS dnes v kancelárii prezidenta SR podala podnet na odvolanie predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka.

Združeniu dodávateľov energií (ZDE), ktoré na odberateľov apelovalo, aby zálohové predpisy vystavené v súlade s platnou legislatívou zaplatili a v prípade, že dôjde k zmene rozhodnutí dodatočne ich upravia, premiér odkázal, „nech sa stará sám o seba“. Premiér združenie označil za samozvanú asociáciu, jeho členmi sú pritom okrem iného aj štátny SPP či ŽSR.

Hoci ÚRSO aktuálne kvôli medializovaným problémom vedie cenové konanie len voči SSE-Distribúcii a SPP-Distribúcii, v posledných dňoch sa čoraz viac odberateľov sťažuje na zvýšenie fixných sadzieb za distribúciu aj pri ostatných distribútorov elektriny.

Jeden z odberateľov napríklad našu redakciu upozornil, že oproti roku 2016 zaznamenal medziročný nárast platby za istič u spoločnosti Východoslovenská distribučná v tomto roku o viac než + 127 %.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.