Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nové prvky na ochranu vtáctva už aj na Slovensku

„Nový typ výstražných prvkov sa používa napríklad v susednom Maďarsku či Rakúsku, ale aj vo Švédsku, Francúzsku, Nemecku a ďalších krajinách. Vďaka inštalácii prvkov bude zabezpečené zviditeľnenie trasy elektrického vedenia pre vtáky, ktoré v tomto úseku prelietajú počas jarnej alebo jesennej migrácie, prípadne v hniezdnom období,“  hovorí Jozef Chavko z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Problematike nárazov vtáctva do elektrických vedení sa na Slovensku začala venovať pozornosť len nedávno, v spolupráci mimovládnych organizácii a Štátnej ochrany prírody so všetkými zodpovednými energetickými spoločnosťami. „V záujme zabezpečenia koncepčného riešenia pripravuje RPS, v spolupráci s energetikami a ďalšími organizáciami, projekt na identifikáciu a ekologizáciu najnebezpečnejších úsekov z hľadiska kolízií v rámci celého Slovenska,“  dodáva Chavko.

„ZSE je prvou slovenskou energetickou spoločnosťou, ktorá použila nové typy výstražných prvkov. Podieľame sa na rôznych projektoch zameraných na ochranu vtáctva, nakoľko máme záujem o minimalizáciu negatívneho vplyvu siete nadzemných elektrických vedení v našej kompetencii. Trasa, na ktorej budú prvky inštalované, bola identifikovaná ako riziková, keď tu v dôsledku nárazu do vedenia zahynulo 16 labutí a ďalšie druhy vtákov. Do ekologizácie trasy investovala ZSE vyše 8000 eur,“  informoval hovorca ZSE Ján Orlovský.

Zdroj: ZSE, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.