Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba_ropa_more-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: Flickr.com/Damian Gadal
17. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nové pravidlá na ťažbu v Mexickom zálive vraj nezabránia novej tragédii

Ropné spoločnosti na dokument zatiaľ reagovali vlažne. Uvádzajú, že sa ešte dôkladne neoboznámili s jeho 137 stránkami. Mnohí ochrancovia prírody však súbor opatrení kritizovali, označili ho za nekompletný. Podľa nich nemôže zabrániť opakovaniu tragédie, k akej došlo na plošine Deepwater Horizon. V apríli 2010 tam vybuchol zemný plyn, ktorý zničil plošinu a pri nešťastí zahynulo 11 osôb. Do vôd Mexického zálivu postupne uniklo asi 757 miliónov litrov ropy.

Dokument stanovuje, aké komplexné opatrenia sa musia urobiť, aby sa tragédia a škody na prírode neopakovali. Podľa ministerstva dokument precizuje hranicu medzi opatreniami, ktoré ropné spoločnosti môžu a musia urobiť.

Ani podniky ropného priemyslu nie sú so súborom opatrení celkom spokojné. Americký ropný ústav (API) poukázal na to, že dokument je zmätočný a vnáša nové riziko do systému bezpečnej ťažby.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že nové pravidlá vŕtania do dna Mexického zálivu budú stáť ročne firmy celkom 131 miliónov USD (106,71 milióna eur). Suma bude asi o 53 miliónov USD nižšia, než predpokladajú doterajšie opatrenia na bezpečnú ťažbu v zálive.

Od úniku ropy v roku 2010 schválili úrady viac ako 750 žiadostí koncernov na vrty v zálive.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.