Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nové kolo rokovaní Ruska, Ukrajiny a EÚ o plyne by sa mohlo uskutočniť 11. júna

„Je možné, že trojstranné rokovania sa uskutočnia 11. júna. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v pondelok alebo utorok,“ povedal zdroj. Podobnú informáciu poskytlo aj ruské ministerstvo energetiky. Ako oznámilo, termín ešte stanovený nebol. Zástupcovia z Bruselu len navrhli spomínaný 11. jún, Rusko však tento termín ešte nepotvrdilo.

Agentúra Reuters zasa dnes citovala zdroj z ukrajinskej vlády, že separátne rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mali obnoviť v sobotu, pričom k určitému rozhodnutiu by mohli dospieť v utorok na budúci týždeň. „Rozhovory (medzi Moskvou a Kyjevom) budú pokračovať v sobotu, nedeľu a pondelok. Očakávame, že určité rozhodnutie by malo padnúť v utorok,“ uviedol zdroj pre Reuters.

Nová kríza v súvislosti s dodávkami plynu nastala potom, ako ruský Gazprom od apríla prudko zvýšil cenu za plyn pre Ukrajinu z pôvodných okolo 268 USD (196,45 eura) za 1000 kubických metrov (m3) na 485 USD/1000 m3. Urobil tak potom, ako ukrajinský parlament po takmer tri mesiace trvajúcich nepokojoch v krajine v dôsledku nepodpísania asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ odvolal proruského prezidenta Viktora Janukovyča z funkcie.

Kyjev medzitým zaplatil Gazpromu 786,4 milióna USD za dodávky plynu vo februári a marci, ktoré podľa ukrajinskej vlády neboli sporné. Spomínané dodávky boli totiž v pôvodnej nízkej cene 268 USD/1000 m3. Momentálne Kyjev dlhuje Rusku ešte 1,5 miliardy USD za dodávky v novembri a decembri. Rusko zároveň nedostalo žiadne platby ani za apríl a máj, v rámci ktorých žiada od Ukrajiny za 1000 m3 485 USD. Tento dlh by mal podľa Gazpromu dosahovať 3 miliardy USD.

(1 EUR = 1,3642 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.