Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Nové jadrové bloky v Paksi získali kladné stanovisko EIA

Proces EIA pre dva nové bloky začal 19. decembra 2014, jeho súčasťou bolo aj cezhraničné posudzovanie vrátane Slovenska. Vládny splnomocnenec pre projekt JE Paks-II Attila Aszódi uviedol, že v blízkej dobe očakáva rozhodnutie Európskej komisie o tomto projekte. Brusel v tomto prípade skúma zadávanie zákaziek a financovanie projektu (či nejde o štátnu pomoc).

Koncom októbra 2016 by mala byť podaná žiadosť o umiestnenie nových blokov maďarskému regulátorovi. Za týmto účelom vykonali prieskum lokality a teraz prebieha zapracovávanie dokumentácie. „Verím, že povolenie by sme mali získať na jar budúceho roku,“ povedal Aszódi.

Stavebné práce by mali začať v roku 2018, ale presný termín závisí aj od podmienok, ktoré pripojí Európska komisia k svojmu schváleniu projektu.

V súčasnosti sú v JE Paks v prevádzke štyri bloky s reaktormi VVER-440, ktoré boli spustené v rokoch 1982 – 1987.

Podľa medzivládnej dohody o výstavbe dvoch nových blokov, podpísanej na začiatku roku 2014, dodá ruská korporácia pre atómovú energiu Rosatom a jeho zahraniční dodávatelia dva bloky s reaktormi VVER-1200 a Rusko poskytne úver vo výške 10 miliárd eur na financovanie 80 % nákladov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.