Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2017 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nové bloky maďarskej atómky Paks by mali vyrábať elektrinu v roku 2026

Premiér Viktor Orbán 10. apríla avizoval, že vymenuje ministra zodpovedného za Paks 2. Süliho prezident János Áder vymenoval do tejto funkcie 4. mája.

Minister informoval, že prípravné investície sa môžu začať na budúci rok. Zdôraznil, že mimoriadnu pozornosť bude venovať tomu, aby sa dosiahla 40-% účasť domácich dodávateľov na tomto projekte, ako je to uvedené aj v zmluve, čo však podľa jeho slov bude mať aj isté zatiaľ nešpecifikované riziká. Na rozšírení maďarskej atómky sa môžu podieľať aj firmy zo Slovenska.

Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti 2. februára povedal, že s Orbánom venovali mimoriadnu pozornosť projektu výstavby dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi. „Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest,“ podčiarkol vtedy Putin.

Paks II bude tvoriť dvojica reaktorov dizajnu VVER-1200, ktoré patria do generácie III+, každý s inštalovaným výkonom 1.200 MW. Štyri bloky Paks I v súčasnosti vyrábajú zhruba tretinu spotrebovanej elektriny v krajine.

Podľa najnovších správ plánuje Budapešť postaviť Paks 2 bez využitia ruskej pôžičky. Vláda chce pokryť náklady z vlastných zdrojov alebo si financie požičia. Pôvodne mal 80 % nákladov projektu pokryť úver od ruského Rosatom, ktorý by sa splácal 30 rokov. Rozpočet predstavuje 12 miliárd eur.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.