Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Nové bloky JE v Mochovciach majú byť bezpečnejšie

„Tretí a štvrtý blok sú dizajnovo možno o polovicu generácie ďalej. Prvý a druhý blok sa spúšťali v roku 1998 a 2000. Teraz máme o desať rokov viac, takže už aj úvodný projekt bol vylepšený a zahŕňal určité systémy, ktoré zodpovedajú súčasnej úrovni a hladine bezpečnosti, ktorú stanovujú štandardy. Ťažko to vyjadriť percentuálne. Pravdepodobnosť ťažkej havárie s účinkami na okolie pri treťom a štvrtom bloku je desaťnásobne nižšia ako pri prvom a druhom bloku,“ uviedol Holý po dnešnom oficiálnom uložení tlakovej nádoby do rozostavaného tretieho bloku elektrárne.

Dodržiavanie prísnych bezpečnostných opatrení pri výstavbe oboch blokov dnes v Mochovciach potvrdila aj predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková. Tlaková nádoba nainštalovaná v elektrárni spĺňa podľa jej slov všetky bezpečnostné kritériá, aj napriek tomu, že bola vyrobená pred viacerými rokmi. „Podmienky na skladovanie boli presne určené. Tlaková nádoba bola zakonzervovaná a trvalo sa sledovalo, či tie podmienky na skladovanie sú vyhovujúce. Treba si uvedomiť, že je to významný komponent elektrárne, ktorý bude sledovaný počas celej prevádzky. Tlaková nádoba bola zmonitorovaná pred tým, ako sa položila na miesto a bude sa robiť kompletný monitoring materiálu a všetkých jej súčastí pred uvedením do prevádzky,“ vysvetlila Žiaková. Kontroly sa budú opakovať každé štyri roky a po dôkladných analýzach sa bude sa vyhodnocovať, či sa na tlakovej nádobe vyskytujú poruchy, prípadne aký majú charakter.

Jadrová bezpečnosť je prioritou aj pre Ministerstvo hospodárstva SR. Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva Martina Chrena má vláda v oblasti energetiky aj ďalšie priority. Patrí k nim schopnosť zabezpečiť dodávky cenovo dostupnej elektrickej energie pre konečných spotrebiteľov. „No zároveň je veľmi dôležité zabezpečiť stabilitu a bezpečnosť dodávok elektrickej energie. Z tohto pohľadu vláda a ministerstvo hospodárstva jednoznačne podporuje projekt dokončenia Jadrovej elektrárne Mochovce a zároveň sme sa v programovom vyhlásení vlády zaviazali podporiť aj projekt výstavby novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, avšak len za podmienky, že tento druhý projekt nebude stáť slovenských daňových poplatníkov ani cent,“ zdôraznil Chren.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.