Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny kolektor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Jeremy Levine Design (licencia Creative Commons)
12. januára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Novák: Zníženie dotácií zničí trh so solárnymi kolektormi

„Už aj pri doterajšej podpore 200 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy slnečného kolektora bol záujem spotrebiteľov o kolektory pomerne nízky, pretože kríza zmenila ich spotrebiteľské správanie a spôsobila neochotu investovať do dlhodobo návratných výrobkov,“ uviedol pre TASR Milan Novák, riaditeľ najväčšieho výrobcu slnečných kolektorov na Slovensku.

Za rok a pol existencie zvýšených dotácií sa podľa neho nevyčerpala ani polovica vyčlenených finančných zdrojov. „Aj preto zníženie dotácií môže mať negatívny vplyv na celý trh s obnoviteľnými zdrojmi energie,“ doplnil.

Zároveň poukázal na to, že doterajšie dotácie na slnečné kolektory boli v podstate najmä vrátením DPH spotrebiteľovi a štát navyše získava ďalšie dane a odvody od výrobcov a montážnych organizácií.

Podľa Nováka, rozvoj OZE je všade na svete existenčne závislý na dotáciách. „Na Slovensku do predminulého roka neexistovali dotácie a tak verejnosť nadobudla dojem, že slnečné kolektory sú určitým nadštandardom a majú dlhú dobu návratnosti [..] Návratnosť solárnych zariadení začína niekde na úrovni siedmich rokov, ale je silne závislá od ceny porovnávaného energetického zdroja a výšky dotácií,“ upozornil.

Pre občanov bola vlani kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov. „Táto situácia však dlho nepotrvá. Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Napríklad ceny medi, dôležitého materiálu pri výrobe slnečných kolektorov, v súčasnej dobe lámu historické rekordy,“ vysvetlil Novák.

Slovensko by podľa neho malo začať uvažovať aj nad systémovou zmenou a to prechádzať postupne od dotácií k povinnosti, to znamená, určitý podiel spotreby tepla kryť z obnoviteľných zdrojov energie. S takýmito legislatívnymi úpravami majú už praktické skúsenosti niektoré štáty EÚ, kde pre novostavby je predpísaný minimálny podiel určitého obnoviteľného zdroja tepla na celkovej spotrebe tepla.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.