Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrárne Nováky - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto Elektrární Nováky. Foto:TASR/Radovan Stoklasa
4. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Novácka elektráreň sa spolieha na nový záložný zdroj

Elektrárne Nováky v Zemianskych Kostoľanoch. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Elektrárne Nováky sa môžu spoliehať na nový nábehový zdroj. V prípade, že by došlo k neplánovanej odstávke všetkých troch zdrojov elektrárne, parný kotol, ktorého palivom je motorová nafta, zabezpečí spoľahlivý nábeh jedného z nich. „V tomto zmysle je predpokladaná doba uplatnenia menšia ako 240 hodín/rok,“ uviedol pre interný časopis Marián Šumichrast, tímlíder pre riadenie projektov klasických elektrární v Slovenských elektrárňach.

Záložný parný kotol sa má využívať výlučne pre potreby núdzovej prevádzky. Z pohľadu nábehu ide o autonómny zdroj, schopný štartu aj bez potreby cudzieho média a následne fungujúci v automatickom režime. Kotol disponuje parným výkonom 21,2 ton za hodinu pri teplote pary 270 stupňov Celsia a tlakom 0,7 MPa. Parný výkon kotla je vyústený do existujúceho parovodu.

Ukončená modernizácia

Vlani prebiehala v Elektrárňach Nováky modernizácia 1. a 2. bloku ENO B (2×110 MW) z dôvodu ekologizácie, ktorá si vyžiadala investíciu 40 miliónov eur.Ku koncu vlaňajška zároveň došlo k ukončeniu výroby 3. a 4. bloku elektrárne ENO B. Prevádzku ENO A tvorí moderný fluidný kotol FK 1 s inštalovaným výkonom 46 MW, v ktorom sa od roku 2011 začalo so spoluspaľovaním hnedého uhlia s drevnou štiepkou. 

V roku 2015 sa v závode  Elektrárne Nováky vyrobilo 1660 GWh elektriny. V elektrizačnej sústave pracujú v základnom a pološpičkovom režime. Okrem produkcie elektriny sa novácke elektrárne starajú tiež o dodávku horúcej vody pre vykurovanie mesta Prievidza.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.