Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
papiere
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto
14. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nová vyhláška ÚRSO? Zle, zle, zle

Opakujem sa, ale nedá mi. Zákon o regulácii hovorí jasne. Cenové rozhodnutia vydané pre minulé regulačné obdobie platia len v tomto regulačnom období, ani o deň dlhšie. Darmo bude vyhláška podpísaná dlhoročným predsedom obnovovať platnosť starých rozhodnutí, právne to nebude mať žiaden efekt. Vyhláška je vyhláška, zákon je zákon. Právoplatné cenové rozhodnutia platné od januára sú tak naďalej platné a záväzné.

Jediné schodné riešenie je takéto. Cenové rozhodnutia je potrebné od počiatku zrušiť pre ich nezákonnosť. Napríklad v otázke regulačných odpisov, keďže odpísaný majetok zahrnutý do ceny možno len ťažko označiť za oprávnený náklad. A nástroj? Protest prokurátora. Alebo, ak sa toľko bránime konštatovaniu nezákonnosti, schváľme zákon v skrátenom konaní, ktorý zrušenie rozhodnutí dodatočne umožní.

Až potom môžeme uvažovať o nastavení nových pravidiel cenotvorby aj bez trúsenia chaotických správ o návrate k ističom. Dovtedy môže ÚRSO vydať predbežné opatrenia, ktorými provizórne vráti ceny do roku 2016. Iba vyhláškou sa to urobiť nedá.

No Pat a Mat.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.