Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Environmentally friendly solution of renewable energy storage - hydrogen gas to clean electricity facility situated in forest environment. 3d rendering.
Foto: ilustračné, GettyImages
12. marca 2024 Vodík od Energia.skSITA

Nová vodíková stanica vyrastie pri Trnave, ide o projekt Vodík pre dopravu

Slovensko by už onedlho malo mať novú vodíkovú stanicu. Tá vyrastie pri Trnave. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) Rebeka Ryšková, projekt Vodík pre dopravu napreduje podľa harmonogramu. Ukončenie projektu je naplánované na jún tohto roku.

Finalizujú sa úkony smerujúce k zapojeniu fotovoltaickej elektrárne do sústavy a prebieha inštalácia dodaných technológií pre výrobu zeleného vodíka,“ dodala Ryšková. Projekt pozostáva z 10 megawattového fotovoltického parku Jaslovské Bohunice a Vodíkového hospodárstva umiestneného v EMPARK Trnava.

Vodíková stanica v trnavskej mestskej časti Modranka bude pozostávať zo zariadení na výrobu, uskladnenie a výdaj vodíka. Vodík sa tu bude vyrábať elektrolýzou, v pilotnej etape s jedným elektrolyzérom s maximálnou kapacitou 0,45 tony vodíka denne, čo by malo stačiť na natankovanie minimálne piatich autobusov.

Vodík by mohli v prípade záujmu dopravcov využívať aj nákladné vozidlá. Cieľom tohto projektu je podľa zverejneného zámeru zabezpečiť otestovanie všetkých parametrov spojených s výrobou zeleného vodíka a jeho využitia v doprave.

JESS má podpísanú dohodu o spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, jeho predseda Jozef Viskupič v minulosti deklaroval, že zelený vodík chce čo najviac využívať v autobusoch prímestskej dopravy. V prvej fáze by podľa neho malo v oblasti Trnavy, Hlohovca, Piešťan a Senice jazdiť osem až 10 autobusov na vodíkový pohon.

Vodíková stanica bude umiestnená v areáli logistického a skladovacieho areálu spoločnosti Empark. Jadrová a energetická spoločnosť počíta s výrobou zeleného vodíka, naviazaná by bola na obnoviteľný zdroj energie z fotovoltickej elektrárne, ktorá bude v Jaslovských Bohuniciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.